Tarczyca bajkalska jest rośliną od dawna stosowaną w medycynie chińskiej. Współcześnie przedostała się także na nasze podwórko – do tego stopnia, że uznano ją nawet za zioło „na wszystko”. Jakie ma właściwości zdrowotne i kiedy warto ją przyjmować? Podpowiadamy!
W ostatnich latach nastąpił wokół niej szum. Jak podaje dr Różański, guru fitoterapii w Polsce: „Tak wszyscy się zafascynowali gatunkiem Scutellaria baicalensis Georgi [tarczyca bajklaska – dop. red.], że nawet polscy autorzy zapomnieli iż mają w kraju gatunek Scutellaria galericulata L. – tarczyca pospolita. Jak podkreśla autor, oba gatunki mają zbliżone właściwości, bowiem i w jednym i w drugim znajduje się cenny składnik – baikaleina.
Tarczyca bajkalska – co to za zioło?
Jej suszone korzenie były od ponad 2000 lat używane w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu biegunki, bezsenności, nadciśnienia, infekcji górnych dróg oddechowych i stanów zapalnych. Tarczyca bajkalska pochodzi z kilku krajów Azji Wschodniej i Rosji, obecnie jest uprawiana także w wielu krajach europejskich. Jej cenne właściwości zostały opisane po raz pierwszy w Klasycznej medycynie ziołowej, napisanej między 200 a 250 rokiem.
Tarczyca bajkalska wchodzi w skład wielu tradycyjnych receptur medycyny chińskiej, także tych wspomagających leczenie nowotworów i wirusowego zapalenia wątroby. Na polskim rynku można spotkać wiele suplementów z tym ziołem, także tych kosmetycznych (m.in. w preparatach odmładzających, przeciwtrądzikowych). Co ważne, zioło to posiada status farmakopealny nie tylko w krajach Wschodu, ale także w Unii Europejskiej.
Jak wprowadzić zioła do codziennej rutyny? Przedstawiamy 5 sposobów! Przeczytasz o nich TU.
Co skrywa w sobie tarczyca bajkalska?
Jest ziołem bogatym w składniki odżywcze, w tym: flawonoidy, które zmniejszają wpływ stresu na organizm. Wśród nich najpopularniejsza i najcenniejsza baiakleina, która w ostatnich latach jest szeroko badana pod kątem szerokiego zakresu właściwości leczniczych. W tarczycy znajdują się także fitosterole i kwas benzoesowy.
Tarczyca a medycyna chińska
Medycyna chińska podaje, że zioło to ma smak gorzki, lekko słodki i słony oraz zimną naturę termiczną. Według niej, wykazuje działanie oczyszczające z gorąca i ognia, osuszające wilgoć, hamujące krwawienia, otwierające ujście dla toksyn i uspokajające płód w łonie matki. Lekarzy chińscy zalecają jej stosowanie w przypadku przeziębienia, biegunki, krwawienia z nosa, obrzęków i bóli, nadciśnienia i wielu innych dolegliwości związanych z wilgocią i gorącem.
Medycyna chińska nie bazuje na dowodach naukowych, ale na obserwacji i doświadczeniu. Co ciekawe, współczesne informacje ze świata nauki potwierdzają wiele z tego, co jest przyjęte w leczeniu tradycyjnym. Może warto przestać patrzeć na świat tylko szkiełkiem? Okazuje się, że nasi przodkowie, choć nie mieli takich sprzętów, jak my dziś, intuicyjnie wiedzieli bardzo dużo o zdrowiu.
Tarczyca bajkalska – jakie ma właściwości?
Wracając na nasze podwórko, przyjrzyjmy się temu, jakie właściwości zdrowotne wykazuje tarczyca na podstawie badań naukowych. Oto kilka z nich:
– działanie przeciwnowotworowe – wiele badań wykazało, że ekstrakt z tarczycy jest cytotoksyczny dla szerokiego zakresu ludzkich komórek nowotworowych. Co więcej, baikaleina nie indukowała mutacji, co jest głównym problemem w przypadku konwencjonalnych leków przeciwnowotworowych,
– działanie hepatoprotecyjne – badania pokazują, że tarczyca zapobiega zwłóknieniu wątroby,
– działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe – m.in. przeciwko bakteriom, takim jak: Escherichia coli, Salmonella anatum oraz wirusowi HIV-1,
– działanie przeciwutleniające – polegające na zmiataniu wolnych rodników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dolegliwości związanych ze stresem oksydacyjnym, m.in. chorób serca, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych,
– działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – tarczyca pozytywnie wpływa na stany zapalne, ból i obrzęk,
– działanie przeciwzapalne – jak wiadomo, przewlekły stan zapalny prowadzi do chorób autoimmunologicznych, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy, choroby Alzheimera. Badania wskazują na bezpośredni wpływ baikaliny na syntezę cytokin, chemokin, czy proliferację limfocytów T,
– działanie adaptogenne – wisienka na torcie zasług tarczycy! Za to działanie odpowiadają jej właściwości antyoksydacyjne i stymulujące układ immunologiczny.
Kiedy warto stosować tarczycę?
Wskazań jest wiele. Wśród nich m.in.: przewlekłe schorzenia wątroby, przeziębienie, choroby z gorączką, choroby otępienne, krwotoki z dróg rodnych (generalnie dolegliwości kobiece), nowotwory (tutaj zawsze warto skonsultować z lekarzem!), zespół metaboliczny, alergie, cukrzyca typu 2, bezsenność, nerwowość, trudno gojące się rany, zapalenie dziąseł, stany zapalne skóry.
PS surowiec jest wskazany w leczeniu osób starszych.