Czujesz się w swoim ciele trochę inaczej niż zwykle, ale nie potrafisz dokładnie powiedzieć, co jest nie tak? To możliwe, bo spowolniony metabolizm na początku wysyła bardzo subtelne sygnały. Podkreślamy, na początku, bo jeśli je przegapisz, to może stać się dużo bardziej poważną sprawą.
Jak działa metabolizm?
Metabolizm to nie tylko częstotliwość pracy jelit, chociaż to właśnie z układem wydalniczym utożsamia się go najczęściej. Metabolizm to ogół reakcji biochemicznych i przemian energetycznych zachodzących w organizmie żywym, związanych z wykorzystaniem składników odżywczych przyjmowanych z pokarmem. W uproszczeniu jest to niezwykle cenny proces zamieniania pożywienia w energię, dzięki której masz siłę wstać z łóżka, rozwijać się, uprawiać seks czy skoncentrować nad książką. Metabolizm można podzielić na dwie składowe:
– Katabolizm: proces obejmujący serię reakcji chemicznych, które rozkładają złożone cząsteczki na mniejsze jednostki, zwykle w celu uwalniania energii; składa się on z trawienia, uwalniania energii oraz nagazowania jej,
– Anabolizm: proces obejmujący serię reakcji chemicznych, które prowadzą do powstania złożonych związków z substratów prostych, a w konsekwencji powodują wzrost i rozrost organów oraz tkanek.
Dlaczego metabolizm spowalnia?
Istnieją różne teorie dotyczącego tego, co na polu metabolizmu dostajemy z natury. Jedna z nich zakłada, że metabolizm zaczyna naturalnie zwalniać w okolicy 30 urodzin. Wtedy nagle zaczyna nam być trudniej niż zazwyczaj zrzucić kilka kilogramów, zaczynamy też naturalnie, w tempie 3-5% na dekadę, tracić wpływającą na poziom tempa metabolizmu masę mięśniową. Są jednak badania, takie jak to przeprowadzone przez naukowców z National Science Foundation w 2021 r., że tempo metabolizmu jest jednostajne przez większość życia. Zdaniem badaczy, od momentu narodzin do ok. 20 roku nasz metabolizm działa na lekkim przyśpieszeniu, między 20. a 60. rokiem życia utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, a dopiero po wejściu w 6 dekadę życia ciało zaczyna doświadczać jego zauważalnego spadku. Tyle ze strony natury, ale jak się zapewne domyślasz, Twoje ciało działa tak, jak Ty mu na to pozwalasz. Czynniki związane ze stylem życia mogą zdeterminować tempo metabolizmu, zarówno na plus jak i na minus. Do tych najważniejszych zaliczamy:
– Uwarunkowania genetyczne,
– Płeć,
– Klimat,
– Poziom aktywności fizycznej,
– Rodzaj diety,
– Poziom stresu,
– Wiek,
– Gospodarkę hormonalną,
– Rytm dobowy.
Jak rozpoznać spowolniony metabolizm?
Czas na autorefleksję. Możesz ocenić, czy Twoja przemiana materii działa tak jak powinna, jeśli przez kilka tygodni wnikliwie poobserwujesz swoje ciało. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że dotyka Cię spowolniony metabolizm? Oto najczęstsze z nich:
– Masz problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów lub utrzymaniem wagi na stałym poziomie,
– Notorycznie odczuwasz zmęczenie, nawet po dobrze przespanej nocy,
– Twoje włosy zaczynają wypadać, a paznokcie łamać się,
– Twoja skóra staje się coraz bardziej przesuszona i pojawiają się na niej wypryski,
– Masz problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
– Szybko się męczysz, zauważasz spadek formy fizycznej podczas treningów,
– Odczuwasz spadek libido,
– Cierpisz z powodu nawracających bólów głowy,
– Jest Ci ciągle zimno,
– Masz obniżone tętno,
– Odczuwasz często spadki nastroju,
– Twój cykl miesiączkowy staje się coraz bardziej nieregularny,
– Odczuwasz zwiększony apetyt na słodycze,
– Cierpisz z powodu wzdęć, a Twoje wizyty w toalecie stają się coraz rzadsze i nieregularne.
Jak poprawić metabolizm?
Zaburzenia metabolizmu mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Im mniej masz energii, tym trudniej jest Ci żyć jego pełnią. Zatroszcz się więc o siebie i wprowadź proste praktyki, które pomogą Ci wesprzeć Twój metabolizm na kilku poziomach. Oto nasze porady:
1. Postaw na delikatną aktywność fizyczną, która pobudzi Twój metaboliczny ogień bez ryzyka wyczerpania resztek Twoich zasobów energetycznych, np. wykonując tych 10 jogowych pozycji, które znajdziesz TU.
2. Włącz do swojego menu świeże zioła (przeczytasz o tym TU).
3. Pamiętaj o tym, aby dawać sobie czas na odpoczynek (przeczytasz o tym TU).
4. Zwróć uwagę na to, z czego komponujesz swój pierwszy posiłek (przeczytasz o tym TU).
5. Skorzystaj ze wzmacniającej mocy domowego, naturalnego antybiotyku oxymelu (przepis znajdziesz TU).
Nie chcesz, by spowolniony metabolizm stał się Twoją codziennością, działaj. Jeśli potrzebujesz szczegółowego rozkładu jazdy dla dobra przemiany materii, skorzystaj z naszego 24-godzinnego planu dnia wspierającego metabolizm. Znajdziesz go TU.