To, czym karmimy nasz organizm ma znaczny wpływ na zdrowie. Niewłaściwa dieta (obok stresu) jest jedną z głównych przyczyn rozwoju chorób przewlekłych, takich jak nowotwory. Co jeść, aby zmniejszyć to ryzyko? Sprawdzamy, jakie produkty zaleca dieta antynowotworowa.
Często tak wiele wymagamy od naszego organizmu, a nie robimy nic, aby mu pomóc. Wręcz przeciwnie, nieświadomie go obciążamy. To, co ląduje na naszym talerzu traktujemy jak „zwykłe jedzenie”, potrzebne tylko dla zaspokojenia głodu. Jednak pokarmy, które spożywamy mają ogromną moc. Moc uzdrawiania lub zapraszania choroby. Warto zacząć traktować pożywienie jak paliwo, którym uzupełniamy braki (w organizmie). Czy wlewając słabej jakości paliwo do auta, możemy oczekiwać od niego, że będzie jechało sprawnie? Na szczęście wiele zależy od naszych codziennych wyborów, m.in. tych żywieniowych. Oto nasza lista produktów o najsilniejszych właściwościach antynowotworowych:
Brokuły
Zawierają sulforafan, czyli związek roślinny występujący w warzywach kapustnych, który ma silne właściwości przeciwnowotworowe. Jedno z badań wykazało, że ten składnik zmniejsza rozmiar i liczbę komórek raka piersi o nawet 75%! Liczne publikacje jednoznacznie dowodzą, że sulforafan przyśpiesza eliminację z organizmu substancji toksycznych o potencjale kancerogennym. Co ciekawe, gdy brokuł rośnie, maleje w nim ilość tego związku. Jest na to sposób! Od dojrzałych brokułów, lepsze są jego kiełki – zawierają do 100 razy większą zawartość sulforafanu.
Kurkuma
Która leczy wszystko, prócz śmierci. Jej prozdrowotne i antyrakowe właściwości znane są od wieków. Główną substancją czynną jest kurkumina, która nadaje roślinie intensywnie żółty kolor. Kurkuma wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Nasila proces obumierania i zmniejszania zdolności rozmnażania się komórek nowotworowych. Badacze sugerują, że kurkumina sanowi obiecującą opcję jako skuteczny lek antyrakowy do stosowania osobnego lub w połączeniu z innymi lekami. Niesamowita moc ukryta w naturze!
Więcej o kurkumie przeczytasz TU.
Siemię lniane
Zamiast którego chętniej sięgamy po zagraniczne nasiona chia. Tymczasem siemię lnianie nie dość, że rośnie w naszej szerokości geograficznej, to jeszcze posiada więcej właściwości zdrowotnych! Te małe nasionka są świetnym źródłem błonnika, kwasów omega-3 i przecwiutleniaczy o nazwie lignany. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto wykazały, że zarówno ziarna, jak i olej lniany działają hamująco na rozwój nowotworów, a także zapobiegają przerzutom. Nasiona (mielone na bieżąco) można dodawać to twarogu, sałatek, zup, koktajli.
Mniszek lekarski
Błędnie nazywany jest chwastem i często mylony z mleczem! Ostatnie badania dowodzą, że preparaty z korzenia mniszka lekarskiego wykazują działanie przeciwnowotworowe w kilku modelach rakowych, bez toksyczności dla komórek nierakowych! U części pacjentów, którzy leczyli się onkologicznie i przez kilka miesięcy trzy razy dziennie pili napar z korzenia mniszka zaobserwowano zmniejszenie guzów. Badania nad dokładnym wytłumaczeniem działania tego preparatu wciąż trwają, jednak są bardzo obiecujące!
Pestki dyni
W krajach bałkańskich, gdzie regularnie spożywa się pestki dyni, zauważono znikomą liczbę zachorowań na raka prostaty. Nic dziwnego, są one bogatym źródłem naturalnych antyoksydantów, które zapobiegają chorobom nowotworowym. Oprócz tego znajdziemy w nich duże ilości selenu – pierwiastka, którego często mamy niedobory ze względu na jego rzadkie występowanie w naszej szerokości geograficznej. Jest on o tyle ważny, że wykazuje właściwości hamujące wzrost komórek nowotworowych.
Owoce jagodowe
Stanowią jedno z najbogatszych źródeł naturalnych związków wykazujących korzystne działanie w chemoprewencji nowotworów. Znajdziemy w nich całą masę witamin i cennych składników, takich jak: salicylany (działanie przeciwzapalne), kwas elagowy, antocyjanidy i proatocyjanidy (wszystkie wykazują działanie przeciwnowotworowe). Czarne porzeczki, borówki, jeżyny, truskawki, maliny – pamiętajmy o tych kolorowych, pysznych i zdrowych owocach!
Orzechy włoskie
Zawierają zdecydowanie najwięcej kwasów omega-3 spośród wszystkich orzechów. Już pięć orzechów włoskich dostarcza do organizmu więcej tego kwasu, niż wynosi zalecana dawka dzienna. Wykazują silne działanie antyoksydacyjne, są bogate w witaminę E, błonnik pokarmowy, składniki mineralne (np. selen) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Te ostatnie pomagają zwalczać stany zapalne oraz zapobiegają ekspresji genów, które pobudzają aktywność nowotworów. Bez zdrowych tłuszczów w diecie nie ma zdrowia! Oliwa z oliwek, olej lniany, olej z awokado, olej z pestek dyni – do wyboru do koloru.
Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj o chronodiecie, czyli odżywianiu zgodnym z naszym rytmem biologicznym. Piszemy o tym TU.