Jak zmieni się nasz tryb życia? Co będziemy jeść? Po jakie wspomagacze energii będziemy sięgać? Co będziemy robić dla ciała, a co dla ducha? 2023 r. przyniesie nam sporo ciekawych, wellnessowych trendów. Dziś przedstawiamy naszą subiektywną selekcję, która może realnie poprawić nasz dobrostan.
Trendy wellness 2023
Ze słowem „trend” łączy nas burzliwa relacja. Cieszy nas to, że na rynku wellness pojawiają się nowinki, dzięki którym może nam się żyć lepiej. Wzrost świadomości ekologicznej, zwiększenie uważności na zdrowie, dbanie o umysł i emocje – to wszystko wypadkowa coraz większego zainteresowania tą branżą. Ale trendy z założenia, pojawiają się często, zmieniają się szybko i nie zawsze niosą ze sobą wartościowy ładunek. Przyjrzeliśmy się dokładnie temu, co ma przyciągać nasze największe zainteresowanie w nadchodzącym roku i stworzyliśmy dla Ciebie mały przewodnik po świecie nowinek. Oto, co wzbudziło nasze największe, pozytywne emocje:
Zwiększenie uważności na zdrowie psychiczne w miejscu pracy
Temat zdrowia psychicznego przestaje być tabu. Coraz częściej ten aspekt jest włączany do debaty publicznej, również tej związanej z warunkami pracy. Nic dziwnego, wszelkie statystyki wskazują bowiem, że naszym umysłom potrzeba zaopiekowania i jest to potrzeba na skalę globalną. Ponad 50% pracowników wyższego i niższego stopnia przyznaje, że cierpi z powodu wypalenia, a aż 24 miliony Amerykanów postanowiły zrezygnować z pracy na przełomie kwietnia i września 2021 r. bijąc tym samym rekord na tym polu. Specjaliści przewidują, że 2023 r. przyniesie zmiany w postaci wdrażania korporacyjnych programów mających na celu redukcję stresu, m.in. zajęcia jogi, medytacji czy oddechowe i tworzenia mechanizmów wsparcia dla osób w kryzysie zarówno w miejscu pracy, jak i poza nią. Czujesz, że problem wypalenia dotyczy również Ciebie? Zanim w Twoim środowisku zawodowym zostaną wdrożone mechanizmy pomocowe, skorzystaj z naszych rad na to, jak wzmacniać się każdego dnia. Znajdziesz je TU.
Dbanie o skórę głowy
Ten nietypowy trend przypomina nam o tym, że prawdziwe holistyczne rytuały beauty powinny dotyczyć ciała od stóp do czubka głowy. Jej skóra jest często pomijana w procesie pielęgnacji, a jest dokładnie tak samo narażona na podrażnienia jak ta na innych częściach ciała. Zbyt częste mycie, suszenie, intensywna stylizacja i koloryzacja, źle dobrane kosmetyki – to wszystko sprawia, że skóra głowy staje się przesuszona, swędzi i łuszczy się. Statystyki wskazują, że Boomersi i przedstawiciele Generacji Z aktywnie poszukują informacji związanych z zadbaniem o stan skóry głowy – temat ten stanowi aż 70% ich urodowych poszukiwań na Pintereście. My dokładamy do kultywowania tego trendu coś od siebie. Nasz pielęgnacyjny przewodnik dedykowany skórze głowy znajdziesz TU.
Jedzenie na poprawę nastroju
Nie, nie mamy na myśli podwójnej porcji czekoladowego deseru zagryzionej kawałkiem pizzy. 2023 r. będzie należał do pysznego, świadomego odżywiania nie tylko ciała, ale i ducha. Jedzenie dla emocji nie będzie miało nic wspólnego z zajadaniem emocji. Tzw. good-mood foods to pokarmy i produkty, które wspomogą działanie układu nerwowego, ustabilizują poziom cukru we krwi czy wpłyną na produkcję i wydzielanie hormonów dobrego samopoczucia. Skąd taka potrzeba? Z wszechogarniającego stresu. Jak wskazują badania przeprowadzone przez American Institute of Stress:
– 33% ankietowanych przyznaje, że regularnie odczuwa intensywny stres,
– 77% przyznaje, że regularnie odczuwa stres wpływający na ich zdrowie fizyczne,
– 73% przyznaje, że regularnie odczuwa stres wpływający na ich zdrowie psychiczne.
Co zatem będziemy jeść i pić? Napoje funkcjonalne na bazie adaptogenów, produkty zawierające CBD, niskocukrowe przekąski, grzyby… Więcej o tym, jakie składniki pokarmowe warto włączyć do diety, aby zwalczyć rozdrażnienie i poprawić nastrój, przeczytasz TU.
Kultywowanie prywatności
Chyba powoli mamy dość. Czego? Wszechobecnego i nieustającego bycia na widoku. Social media zdominowały to, w jaki sposób komunikujemy się ze światem, co chwila jesteśmy bodźcowani do tego, żeby pokazywać szczegóły swojego życia prywatnego i mamy niemal 24-godzinny dostęp do żyć innych. Na szczęście, bo z korzyścią zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego, powoli zaczynamy odczuwać tęsknotę za prywatnością. Badania pokazują, że coraz częściej będziemy chcieli chronić życia prywatne i zaczniemy buntować się przeciwko imperatywowi pokazywania wyidealizowanej wizji siebie. Jak? Po prostu eksponując mniej. Czy czeka nas przełom w tym, w jaki sposób zmieni się działanie social mediów? Z niecierpliwością czekamy na to, jakie pozytywne zmiany przyniesie 2023 r.
A co będzie trendować w Twoim prywatnym świecie? Lista noworocznych postanowień już gotowa? O tym, dlaczego tak trudno je zrealizować, więcej piszemy TU.