Czym jest potencjał? Skąd się bierze potencjał? I najważniejsze.- jak rozwijać potencjał? Bierzemy dzisiaj pod lupę coś, co zdaje się być jedną z najbardziej pożądanych a zarazem trudnych do zamknięcia w sztywne ramy sił drzemiących w człowieku.
Czym jest potencjał?
Potencjał może ujawnić się już w najmłodszych latach życia. Rodzice lubią prognozować przyszłość swoich dzieci zaznaczając, że te mają potencjał do osiągania rzeczy z kategorii największych. Nauczyciele w szkole mają w zwyczaju brać na radar uczniów, którzy mają potencjał przynieść szkole chwałę i nagrody w konkursach wszelakich. A my sami np. od pierwszych prób randkowania staramy się skupiać (życzeniowo lub nie) na osobach, które kryją w sobie potencjał na bycie drugą połówką do końca naszych dnia. Potencjał brzmi jak Święty Graal cech człowieka – oby tylko znaleźć posiadającego go przyjaciela, partnera czy pracownika. A czym dokładnie jest? Potencjał to ukryta moc, zasób energii i możliwości, którymi możesz kierować w różnych aspektach życia. To nie tylko talenty i zdolności, ale także postawa, motywacja i gotowość do działania, słowem to, co dajemy z siebie na co dzień. Osoby, którym przypisuje się duży potencjał, często charakteryzują się cechami takimi jak:
– Adaptowanie się do zmian,
– Wysoki poziom empatii,
– Zdolności przywódcze,
– Sprawne komunikowania się,
– Strategiczne myślenie,
– Przyjmowanie krytyki,
– Pracowitość,
– Innowacyjność,
– Konsekwencja w działaniu,
– Elastyczność,
– Zdecydowanie,
– Analityczne myślenie,
– Umiejętność podejmowania ryzyka,
– Zorientowanie na rozwój i sukces.

Jak rozwijać swój potencjał?
Potencjał warto traktować jak wyjątkowo cenną, ale też wyjątkowo wrażliwą roślinę. Przy odpowiednim zaopiekowaniu będzie rozkwitać, zamieniając życie w historię o szczęściu i spełnieniu. Zaniedbany będzie powodem do frustracji i rozczarowań. Jeśli tak jak my chcesz spróbować zrealizować pierwszą opcję, miej na uwadze te czynniki rozwijające potencjał:
Samoświadomość: Krok pierwszy to odkryć, w czym nasz potencjał właściwie tkwi. Jak to zrobić? Zacznij od zrozumienia siebie. Postaw na chwilę totalnej szczerości i odpowiedz sobie na kilka kluczowych dla określenia potencjału pytań. Jakie są Twoje mocne i słabe strony? Co sprawia, że masz ochotę rano wstawać z łóżka? Jakie plany i marzenia nakręcają Cię do działania? W jakiej części swojego życia prywatnego i zawodowego widzisz swoją największą skuteczność. Więcej o tym, co może wnieść w życie bycie wobec siebie szczerym przeczytasz TU.
Rozwój osobisty: Nieustanne dążenie do rozwoju siebie jest kluczem do aktywowania potencjału. Niezależnie od wieku możesz się uczyć, nabywać nowe umiejętności i poszerzać horyzonty. Podejmowanie nowych pasji, poznawanie nowych ludzi, unikanie zasiedzenia się w codziennej rutynie, w której główną rolę odgrywają social media i telewizja, sprzyja wewnętrznemu rozkwitowi. Jeśli chcesz popracować nad poszerzaniem swoich horyzontów, skorzystaj z naszej subiektywnej selekcji narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc. Przeczytasz o tym TU.
Otwartość na zmiany: Potencjał rośnie wraz z umiejętnością dostosowywania się do zmieniających się okoliczności. Otwartość na zmiany pozwala na adaptowanie się do nowych sytuacji i wyzwań. Daje elastyczność w radzeniu sobie z trudnościami i szybkiego reagowania na zmieniające się warunki. Nowe pomysły i rozwiązania często pojawiają się w wyniku takiej przymusowej eksploracji. Otwartość na zmiany to też świetny katalizator kreatywności. Jak jeszcze możesz ją pobudzać? Zdradzamy nasze patenty TU.
Celowość: Potencjał rozwija się, gdy masz jasno zdefiniowane cele i dążysz do nich konsekwentnie. Cele stanowią punkt odniesienia, który pomaga Ci utrzymać zaangażowanie i dążyć do osiągnięcia wyników, co sprawia, że masz większy poziom motywacji. Ponadto dążenie do celów życiowych wymaga często rozwoju osobistego. Musisz nabywać nowe umiejętności, zdobywać wiedzę i przekraczać własne ograniczenia, co prowadzi do osobistego rozwoju. I w ten sposób potencjał jest nieustannie bodźcowany.
Znalezienie pasji: Pasja to źródło wewnętrznej motywacji. Kiedy idziesz za głosem serca angażując się w jakąś działalność, chętniej poświęcasz czas i wysiłek na jej rozwijanie. To zaangażowanie pomaga ciężko pracować nad swoimi umiejętnościami i zdolnościami, szybciej rozwijać się i doskonalić. Pasja zachęca też do wyjścia poza strefę komfortu i próbowania nowych rzeczy, zwiększając prawdopodobieństwo podejmowania wyzwań i przekraczania swoich własnych ograniczeń.

Otaczanie się właściwymi ludźmi Nic tak nie potrafi wesprzeć w wydobywaniu wewnętrznego potencjału jak kibicujący, bliscy ludzie. To właśnie oni stanowią źródło największego wsparcia w momentach zwątpienia, realnej pomocy w sytuacjach kryzysowych czy manifestacji dumy w chwilach sukcesu. Badania pokazują, że ludzie pozostający w nietoksycznych, karmiących relacjach częściej odnoszą sukces, bo są silniejsze psychicznie i bardziej pewni siebie. Chcesz wspomóc swój potencjał? Upewnij się, że nie tkwisz w toksycznej relacji. O tym, jak ją rozpoznać, piszemy więcej TU.
Chcesz wspierać swój samorozwój? Mamy dla Ciebie subiektywną selekcje książek, które Cię w tym wspomogą. Znajdziesz je TU.