O czym marzysz? Pamiętasz jeszcze swoje pragnienia, czy może już dawno zostały rzucone w kąt i zbierają kurz? Co powiesz na to, aby je odświeżyć (w końcu wiosna to najlepszy czas na generalne porządki)? Aby wrócić do tego „wymarzonego życia”? Nawet, jeśli twierdzisz, że marzenia się nie spełniają (a spełniają się!), pozwól nam Cię przekonać. Przedstawiamy powody, dla których warto marzyć!
Każdy z nas marzy inaczej. Dla jednych liczą się tylko wielkie pragnienia, dla drugich zaś również te mikromarzenia, które możemy spełniać każdego dnia (jak np. godzina drzemki po pracy lub ciepła kąpiel). Uwaga: teraz prawdopodobnie padnie najważniejsze zdanie tego artykułu. Marzenia się spełniają, pod warunkiem, że wiesz o czym marzysz! Bez tego ani rusz!
Odważ się marzyć
Ważne, aby pragnienia pochodziły z Twojego serca, a nie oczekiwań innych względem Ciebie. Już najwyższy czas żyć w zgodzie z samym sobą. Potwierdzają to nawet badania naukowe, wedle których życie zgodne z autentycznym „ja” może pomóc znaleźć większy sens życia. Ludzie, którzy rezygnują z podążania za swoimi marzeniami ze strachu przed tym, co pomyślą inni, tak naprawdę tracą życie. Co więcej, znacznie częściej żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy, niż to, co zrobiliśmy (pięknie pisze o tym Bronnie Ware w książce „Czego najbardziej żałują umierający”).
Warto przypomnieć sobie dzieciństwo, kiedy nasza wyobraźnia nie miała granic. Dzieci są mistrzami w tworzeniu marzeń (w dodatku robią to z wielką radością)! Spróbuj na chwilę poczuć się jako młodsza wersja siebie. O czym marzyła ta mała dziewczynka/mały chłopiec? Czy udało się zrealizować te pragnienia? A może właśnie teraz żyjesz w spełnieniu marzeń i tego nie dostrzegasz? Aby jeszcze bardziej zmotywować Cię do odważnego podążania ścieżką marzeń, pozwól, że zacytujemy kilka ważnych zdań, które potrafią zmienić postrzeganie:
„Liczą się tylko marzenia. Bez nich jesteś niczym więcej niż pyłem na wietrze”
– Katarzyna Michalak
„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”
– Walt Disney
„Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia”
– Richard Bach
Dlaczego warto marzyć?
Strach przed nowym jest zupełnie normalną reakcją organizmu. Jednak, jeśli wierzysz w siebie, jesteś nie do powstrzymania. Korzyści płynące z podążania za marzeniami znacznie przewyższają wady! Oto kilka z nich:
– Jeśli nie spróbujesz, będziesz tego żałować – nikt i nic nie odda nam straconego czasu! To od nas samych zależy, w jaki sposób wykorzystamy dane nam cenne dni i godziny. Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało: życie jest tylko jedno. Dlaczego więc mamy nie podejmować ryzyka wyłącznie dlatego, że się biomy (co jest normalne) lub dlatego, że nasi bliscy mają inny plan na nasze życie (a co z naszym własnym planem)?
– Połączysz się ze swoim wnętrzem, czyli poznasz siebie lepiej! Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co Cię pasjonuje – zapisz to i wizualizuj sobie, jak Twoje marzenia się spełniają. To jedna z praktyk pomocnych w spełnianiu marzeń!
– Zwiększysz poczucie skuteczności, czyli ważnego filaru naszego dobrostanu! Snucie marzeń jest siłą napędową, która daje nadzieję w to, że są w nas zasoby do pokonywania trudności. Ważne, aby marzyć realnie, bowiem najlepiej wpływają na nas pragnienia, które możemy przekształcić w konkretne cele i je realizować.
– Wzmocnisz wiarę w siebie i uwierzysz, że jeśli chcesz, to możesz.
– Będziesz… szczęśliwszy! Nie ma nic lepszego niż życie życiem, o którym zawsze marzyłeś. Ustal swój cel, opracuj plan działania i urzeczywistnij swoje marzenia. Ponadto, dążenie do czegoś, co jest zgodne z Twoimi wartościami, prowadzi do większego sukcesu.
– Odnajdziesz poczucie sensu, którego wiele z nas szuka latami. Marząc i pozwalając sobie na spełnianie marzeń poczujesz, że Twoje życie jest kompletne. Doznasz wewnętrznego spokoju, ponieważ nagle wszystko zacznie do siebie pasować. Zamiast żyć po to, aby zadowalać innych lub podążać utartą ścieżką, będziesz miał poczucie, że czerpiesz z życia to, co najlepsze (bo w zgodzie z samym sobą).
Jak nauczyć się marzyć?
Być może pomyślisz teraz, że teoria jak zwykle pięknie brzmi, gorzej z praktyką. Często ludzie mówią, że nie potrafią marzyć, co może wynikać z pędu życia i zapomnienia o tym, co naprawdę ważne. Jeśli chcesz zacząć marzyć, ale „nie potrafisz”, zacznij szukać miejsc, zdjęć, osób, wydarzeń, które wzbudzają w Tobie zachwyt. Wyobraź sobie, co by było, gdyby ograniczające Cię emocje, takie jak strach i niepokój, na chwilę zniknęły. Co byś zrobił, gdybyś się nie bał? Kim byś był, czego byś doświadczał? Warto wykonywać to ćwiczenie, aby otworzyć się na drogę do podszeptów serca. To właśnie w nim kryją się nasze prawdziwe pragnienia.
W poszukiwaniu marzeń może pomóc też stworzenie mapy marzeń. Więcej przeczytasz o niej TU.