W pociągach, na lotniskach, na plażach, na balkonach, na kanapach – w wakacje wykorzystujemy wolny czas i słuchamy uważnie rozmów, które nas wzbogacają. Pokazują nowe kierunki myślenia, opowiadają inspirujące historie, uczą uważności i wrażliwości i pozwalają na lepsze poznanie nas samych. Oto nasza subiektywna selekcja najlepszych podcastów na wakacje. Łapcie słuchawki i udajcie się w piękne podróże – również te w głąb siebie.
Nagłowska Podcasty

Nie możemy się zdecydować, który podcast daje nam więcej, więc zostawiamy Cię z dwoma programami, które wraz z wyjątkowymi gośćmi nagrywa Justyna Nagłowska. Pierwszy to „Matka też człowiek”, który wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla rodziców, ale dla wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, na czym polegają relacje międzyludzkie. Drugi to „Nagłowska na głos”, w którym Justyna pokazuje pełne spectrum składników prowadzących do szczęśliwego życia. O tym, jak być bardziej uważnym na siebie i na innych, o tym, jak oswajać nadmierną wrażliwość albo uczyć się jej, kiedy jest niewystarczająca, jak spełniać marzenia i radzić sobie z porażkami, jak budować przyjaźnie, związki i relacje ze swoim wewnętrznym „ja”. Bogactwo i ważność poruszanych przez autorkę tematów są tak duże, że żałujemy, że wakacje nie mogą trwać przez cały rok.
Podgórską ogólnie

Wakacje to też dobry czas na naukę, szczególnie jeżeli nauczyciel, który potrafi przekazywać wzbogacające treści w przystępny sposób, jest na wyciągnięcie ręki (i sięgnięcie po telefon!). Naszym przewodnikiem po świecie neurobiologii, czyli nauki tłumaczącej funkcjonowanie układu nerwowego, jest dr Joanna Podgórska, doktor nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia. Dzięki ekspertyzie, którą Joanna dzieli się w wyjątkowo angażujący sposób, dowiesz się, dlaczego w końcu warto przestać zaniedbywać sen, jak lepiej i skuteczniej się uczyć, jak post przerywany wpływa na Twój poziom energii oraz co robić, kiedy Twoje stany emocjonalne zbyt długo znajdują się w niższych rejestrach. Podcast jest dostępny na platformie radia Newonce, aby mieć dostęp do pełnych treści, musisz opłacić abonament, ale próbkę każdego odcinka możesz przesłuchać za darmo. Odpalaj więc i daj się zafascynować ludzkim ciałem, a my przypomnimy tylko, że takiej jakości wiedza jest naprawdę bezcenna.
Raport o stanie świata

Uważność na siebie nie zwalnia nas z uważności na resztę świata. Dlatego z zapartym tchem śledzimy wszystko to, co opowiada nam Marcin Rosiak wraz z zaproszonymi gośćmi. Jego program to autorski wybór komentarzy i relacji na temat wydarzeń na świecie, dostępny w formie podcastu albo programów na żywo z różnych miejsc na ziemi. Tematy, które są tu poruszane, to prawdziwe kompendium wiedzy o tym, co dzieje się w różnych zakątkach świata każdego dnia, mając decydujący wpływ na naszą rzeczywistość. Znajdziesz tu treści z zakresu polityki, kultury, nauki, sportu, sztuki, technologii, medycyny czy obyczajów. Dzięki audycji „Raport o stanie świata” nie tylko będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, ale też po prostu nauczysz się lepiej rozumieć świat, w którym żyjesz.
Czytał Michał Nogaś

Jeśli brakuje Ci pomysłu na to, jakie książki powinny znaleźć się w Twojej bibliotece, koniecznie skorzystaj z rad Michała Nogasia. A zanim zaczniesz czytać, posłuchaj jego podcastu, w którym rozmawia z autorami powieści, reportaży, wierszy, spotyka się zarówno z pisarzami, jak i tłumaczami, przygląda się słowom i mówi o nich w sposób, który po prostu zaraża chęcią czytania. Każda audycja to godzina wypełniona ciekawymi spostrzeżeniami o świecie, intrygującymi anegdotami, historiami z pogranicza fikcji i rzeczywistości i muzyką, którą selekcjonują zaproszeni goście.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Uwielbiamy pogłębiać wiedzę z zakresu psychologii, ale tylko wtedy, kiedy serwowana jest nam przez znawców tematu na najwyższym poziomie. Tej podpartej dowodami naukowymi doświadczamy w każdym odcinku podcastu tworzonego z inicjatywy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Podcast prowadzą doświadczeni specjaliści, którzy dzielą się wiedzą na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki i zastosowania psychologii w życiu codziennym. Chcesz wiedzieć, jak kształtują się myśli i emocje kobiet w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego? Czym dokładnie jest psychologia poznawcza i w jaki sposób pomaga rozumieć procesy kreatywne? Jak ładować mózg, któremu skończyły się baterie? Interesuje Cię zdrowie psychiczne, seksualność człowieka, psychoterapia, neuronauka, uzależnienia czy wpływ psychodelików na ludzki organizm? Teraz już wiesz, gdzie szukasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.
Lubisz czerpać inspiracje z różnorodnych źródeł? Kiedy już przesłuchasz ulubione podcasty, przejdź do sekcji „książki”. Naszą subiektywną selekcję tych, które z pewnością wzbogacą Twoje lato, znajdziesz TU.