Zaklinamy rzeczywistość za oknem i dla poprawy samopoczucia, a przy okazji wsparcia kondycji planety, szykujemy się do przyjścia wiosny. Zaczynamy na naszym osobistym poletku. Jak przygotować domową przestrzeń na zmianę sezonu w duchu eko? Poznajcie nasze proste patenty na wiosenne porządki na cały rok!
Ekologiczny dom
Myśląc o dbaniu o środowisko naturalne, zazwyczaj wyobraźnią i działaniami wykraczamy poza nasze domowe cztery ściany. Sprzątamy plaże i lasy, przesiadamy się z samochodów na rowery, wyrzucamy śmieci do odpowiednio oznakowanych pojemników. Biorąc pod uwagę to, jak dużo czasu spędzamy w mieszkaniach warto jednak, abyśmy chociaż na chwilę przekierowali tam naszą uwagę i tchnęli ducha eko w tę najbardziej osobistą przestrzeń. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Environmental Protection Agency, przeciętny Amerykanin spędza aż 93% życia w zamknięciu, z czego 87% w budynkach, a 6% w samochodzie. Te liczby nie pozostawiają wątpliwości, jak duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma miejsce, w którym budzimy się, jemy śniadanie czy relaksujemy wieczorem. Oto nasze wskazówki, jak sprawić, aby dom był przestrzenią pozytywnie wpływającą na zdrowie psychiczne i fizyczne, a dbanie o niego odbywało się z korzyścią dla planety.
Wiosenne porządki w duchu eko
Zrób swoje torby na zakupy W większości sklepów, nie tylko spożywczych, możemy dostać ekologiczne torby na zakupy. Wykonane z papieru, lnu czy innych, biodegradowalnych materiałów z pewnością są lepszym rozwiązaniem niż klasyczne plastikowe reklamówki, których na całym świecie każdego roku zużywa się około 5 tryliardów! Tylko czy na pewno musisz je kupować? Naszym zdaniem nie! Bardziej ekologiczną opcją jest zabawić się w krawca lub krawcową i wyprodukować swój zestaw toreb w duchu „zrób to sam”. Zrób przegląd szafy i zastanów się, które ubrania lub poszewki na pościel nie nadają się już do użytku, również przez innych (więcej o tym, dlaczego warto dawać odzieży drugie życie piszemy TU). Zadecyduj, jak duże torby chcesz wyprodukować i powycinaj z nagromadzonych materiałów odpowiedniej wielkości prostokąty. Złóż je na pół, zszyj po bokach, a z resztek materiałów lub sznurka wykonaj rączki. Oryginalność, styl i ekologia? Mam nadzieję, że nie musimy Cię bardziej zachęcać.
Przygotuj domowe środki czystości Kiedy już uszyjesz swoją torbę, zabierz ją na zakupy w poszukiwaniu składników do produkcji domowych środków czystości. Tradycyjne mleczka, sprawy i płyny do czyszczenia być może i są skuteczne, ale w ramach skutków ubocznych mogą zaserwować Ci alergie, podrażnienia śluzówki czy problemy z oddychaniem, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Aby proces sprzątania nie odbił się negatywnie na Twoim zdrowiu i jakości powietrza w domu, przygotuj specyfiki do czyszczenia samodzielnie. Nasze przepisy na naturalne płyny, dzięki którym Twoja kuchnia i łazienka będą lśnić, znajdziesz TU.
Urządź domowy mini ogródek Uwielbiamy smak świeżych ziół. Kilka listków mięty sprawia, że z przyjemnością dobijamy do zalecanych 2,5 l wody wypitych w ciągu dnia, a bazylia dodaje smaku sałatkom i makaronom. Dużą mniejszą sympatią darzymy pozostałości po kupnych ziołach – plastikowe doniczki i opakowania. Zamiast generować dużą ilość niepotrzebnych odpadów, proponujemy postawić na domową hodowlę i stworzyć mini ogródek. Czujesz zew ogrodnika? Włóż sadzonkę do wypełnionej ziemią ceramicznej doniczki z dziurkami u podstawy. To bardzo ważne, aby woda mogła swobodnie odpływać, bo inaczej zioła się utopią. Pamiętaj, że zioła najlepiej rosną w temperaturze 15 do 20°C i nie lubią przeciągów, więc jeśli planujesz trzymać swój ogródek na parapecie, przestawiaj doniczki w inne miejsce na czas wietrzenia mieszkania. Zioła w domu można podlewać wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli używasz tej z kranu, najlepiej odstaw ją wcześniej na 24 h. Zioła to nie tylko bogactwo smaku, ale też leczniczej mocy. Chcesz wiedzieć, które warto mieć w domowej apteczce? Szczegóły zdradzamy TU.
Zacznij oszczędzać energię Im bliżej wiosny, tym dłuższe dni, a co za tym idzie więcej światła słonecznego. Wykorzystaj naturalne światło do maksimum, a przy okazji zacznij oszczędzać energię. Zastanów się, czy możesz przearanżować domową przestrzeń tak, aby do miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu, promienie słoneczne dochodziły jak najdłużej. Jeśli pracujesz z domu lub po pracy lubisz zrelaksować się z książką w ręku, ustaw biurko, kanapę czy ulubiony fotel jak najbliżej okna. Używanie 1 żarówki przez godzinę wymaga 0.42 kilowatogodzin na dzień, 1.83 kilowatogodzin na miesiąc i 21.9 kilowatogodzin na rok. Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2023 roku wynosi ok 1 zł. Pomyśl, jak duża mogłaby być oszczędność energii elektrycznej w skali świata, gdyby w każdym domu korzystać ze sztucznego światła przynajmniej o 1 godzinę dziennie mniej!
Zainwestuj w rośliny poprawiające jakość powietrza Przemieszczając się po mieście, każdego dnia wdychasz spore ilości smogu składającego się z tlenków węgla, azotu i siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Dla równowagi pozwól swoim płucom oddychać świeżym powietrzem w domu. Jak? Oczywiście wspierając się siłami natury! Zainwestuj w rośliny, które nie tylko sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się bardziej przytulne, ale też powietrze w nim stanie się czystsze. Aloes, skrzydłokwiat, bluszcz czy paprocie są w stanie neutralizować część metali ciężkich i oczyszczać powietrze z groźnych Lotnych Związków Organicznych. Więcej o zbawiennym wpłynie roślin na domowe powietrze piszemy TU.
Namierz pleśń Pleśń najczęściej pojawia się na ścianach jesienią i zimą, kiedy rzadziej wietrzymy, a powietrze w domu zwiększa wilgotność, więc wiosenne porządki to idealna okazja, żeby ją namierzyć i usunąć. Grzyby pleśniowe to nie tylko nieestetyczny wygląd ścian czy mebli. Oddziałują one negatywnie na nasze zdrowie, atakując przede wszystkim układ oddechowy, nerwowy i skórę, powodując alergie, podrażnienia śluzówki i układu pokarmowego, bóle głowy, zapalenie zatok czy katar. Szczegóły tego, gdzie pleśń może kryć się w Twoim domu i w jaki sposób możesz się jej pozbyć znajdziesz TU.
Akcja wiosenne porządki w mieszkaniu przebiegła tak pomyślnie, że aż nie chce Ci się z niego wychodzić? Zostań więc i zabaw się w stymulowanie zmysłów! O tym, jak pobudzać każdy z nich w domowym zaciszu, dowiesz się klikając TU.