Mimo że zapach goździków najbardziej kojarzy się z zimowymi wieczorami i świętami Bożego Narodzenia gwarantujemy, że kiedy poznacie właściwości olejku z tej niezwykłej rośliny, będziecie chcieli mieć go pod ręką przez cały rok.
Olejek goździkowy jest naturalnym olejkiem eterycznym, pozyskiwanym z rośliny zwanej czapetką pachnącą, potocznie zwaną goździkowcem korzennym. Roślina ta uprawiania jest głównie w krajach klimatu równikowego, a największe plantacje znajdują się na Zanzibarze, Madagaskarze i w Tanzanii. To również z niej, po wysuszeniu pąków kwiatowych, uzyskuje się aromatyczną przyprawę, goździki. Olejek natomiast uzyskuje się z dwóch części rośliny. Ten lepszej jakości, o większej zawartości substancji czynnych powstaje w procesie destylacji pąków kwiatowych przy pomocy pary wodnej. Ten mniej wartościowy, zarówno pod względem ceny, która może być nawet 3 razy niższa, jak i ilości składników aktywnych, uzyskuje się z liści i szypułek rośliny. Olejek goździkowy wykorzystywany jest zarówno w tradycyjnych medycynach wschodu, ajurwedzie oraz chińskiej, jak i medycynie zachodniej. O jego właściwościach decyduje eugenol, który może stanowić aż do 90% substancji zawartych w dobrej jakości olejku. Jest to organiczny związek chemiczny mający silne działanie odkażające.
Stosowany na co dzień olejek goździkowy będzie pomocny w:
Utrzymaniu higieny jamy ustnej: olejek ten jest stosowany w dentystyce jako środek odkażający, znieczulający oraz jest składnikiem popularnych płukanek do ust. Żeby uśmierzyć ból zęba, można stosować go miejscowo przykładając zwilżony wodą i olejkiem wacik do źródła dyskomfortu. Aby przygotować domową płukankę, należy rozcieńczyć 15 kropli olejku w 50 ml wody i płukać jamę ustną przed 30 sekund rano i wieczorem.
Rozgrzewaniu klatki piersiowej: olejek goździkowy jest składnikiem wielu popularnych preparatów leczniczych, m. in. Amolu i można stosować go zamiennie, po rozcieńczeniu w oleju bazowym. Nacierając nim klatkę piersiową poczujemy delikatny efekt rozgrzewający.
Redukcji napięcia mięśniowego: jeśli czujecie, że stres odcisnął piętno na Waszych mięśniach lub przesadziliście z treningiem, przemasujcie obolałe miejsca olejkiem rozcieńczonym w oleju bazowym. Masaż najlepiej wykonać wieczorem, żeby ciało mogło się dodatkowo zregenerować w nocy.
Poprawie nastroju: olejek z goździków jest bardzo często wykorzystywany w aromaterapii. Jego zapach pobudza, działa antystresowo i rozjaśnia myślenie.
Uśmierzeniu dolegliwości trawiennych: olejek pomaga regulować procesy trawienne, przyśpiesza metabolizm i redukuje wzdęcia.
Leczeniu infekcji dróg oddechowych: dzięki antybakteryjnym właściwościom inhalacja na bazie tego olejku pomoże zwalczyć dolegliwości układu oddechowego
Odstraszaniu owadów: jest składnikiem preparatów i świec zapachowych przeciw kleszczom i owadom
Regeneracji: kilkanaście kropel dodanych do kąpieli pomoże łatwiej wejść w stan relaksu. Żeby przygotować relaksacyjną mieszankę, wystarczy zmieszać porcję soli Epsom, 15 kropli olejku goździkowego i 10 kropli olejku lawendowego i rozpuścić w ciepłej wodzie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 25 minut.
Po ukąszeniu owadów: delikatnie łagodzi dyskomfort i swędzenie po ukąszeniu komarów.
Olejek goździkowy można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Warto zwrócić uwagę, aby był naturalny, pozbawiony dodatków syntetycznych i zapachowych. Przy wykonywaniu zabiegów z użyciem olejków eterycznych należy pamiętać, żeby stosować je na skórę po rozcieńczeniu w wodzie lub innym oleju, ponieważ są silnie skoncentrowane i mogą podrażnić, a nawet poparzyć skórę.