Choć kojarzony jest głównie jako “męski hormon”, testosteron odgrywa istotną rolę również w zdrowiu hormonalnym kobiet. Prawidłowy poziom testosteronu wspiera libido, wpływa na płodność, ogólne samopoczucie oraz zdrowie. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom testosteronu może wiązać się z nieprzyjemnymi objawami zdrowotnymi.
Jeśli poziom hormonu jest zbyt wysoki, może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, nadmiernego owłosienia, trądziku czy nieregularnych cykli miesiączkowych. Z kolei zbyt niski poziom testosteronu wiąże się z osłabieniem kości i mięśni czy spadkiem libido. Jakie są główne przyczyny podwyższonego poziomu testosteronu u kobiet i czy można go obniżyć w sposób naturalny? W tym artykule przyjrzymy się właśnie przyczynom i objawom wysokiego poziomu testosteronu. Podpowiemy również, od czego rozpocząć regulację hormonów.
Rola testosteronu u kobiet
Testosteron, tak jak estrogen należy do hormonów płciowych. Choć u kobiet to właśnie estrogen jest dominującym hormonem, testosteron również odgrywa istotną rolę.
Kobiecy testosteron odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jajników, siłę mięśni oraz kości. Pełni również ważną rolę w regulacji nastroju i libido. Aby Twój organizm funkcjonował prawidłowo istotny jest naturalny balans między różnymi hormonami!

Wysoki poziomu testosteronu u kobiet: objawy
Aby potwierdzić, że poziom testosteronu jest zbyt wysoki, należy wykonać badania krwi. Istnieją jednak objawy, które mogą być dla nas pewną wskazówką. Należą do nich:
-hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie,
-trądzik,
-zaburzenia libido,
-nieregularne miesiączki,
-zaburzenia owulacji,
-łysienie androgenowe,
-niższy głos,
-zaburzenia nastroju.
Podwyższony testosteron u kobiet: przyczyny
Badania wykazują, że najczęstszą przyczyną nadmiaru hormonów androgenowych (w tym testosteronu) u kobiet jest PCOS (zespół policystycznych jajników). Nie jest to jednak jedyny powód! Do innych przyczyn wysokiego poziomu testosteronu u kobiet należą:
-Guz jajników lub nadnerczy,
-Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak zespół Cushinga,
-Otyłość,
-Wysoki poziom prolaktyny,
-Zaburzenia pracy jajników,
-Stany zapalne, które pojawiają się w przebiegu niektórych chorób jak np. Hashimoto,
-Zaburzenia w pracy jelit,
-Niektóre leki i suplementy np. leki sterydowe.
Jak obniżyć poziom testosteronu naturalnie?
Czy możliwe jest uregulowanie poziomu testosteronu naturalnie? W wielu przypadkach tak, ale wszystko zależy od przyczyny. Obniżenie poziomu testosteronu często wymaga zmiany stylu życia, diety i odpowiednio dobranej suplementacji. Pierwszym krokiem w regulacji poziomu testosteronu będzie zawsze ustalenie przyczyny. Nie ma sensu działać na oślep, jedynie na objawy, bez odniesienia się do źródła problemu.
Kluczem do obniżenia testosteronu, zwłaszcza u kobiet z PCOS jest zadbanie o prawidłową gospodarkę glukozowo-insulinową. Warto wprowadzić do diety zmiany, które pozwolą Ci na utrzymanie stabilnego poziomu glukozy w ciągu dnia. Więcej o tym, przeczytasz TU! . Włącz większą ilość błonnika na co dzień, będzie on wiązał nadmiar testosteronu w jelitach. Korzystna może okazać się również utrata nadmiernej masy ciała.
Zadbaj o podaż kwasów omega-3, które będą przyczyniać się obniżenia poziomu androgenów. Możesz wprowadzić do diety większej ilości tłustych ryb morskich czy owoców morza, jednak w dzisiejszych czasach suplementacja może okazać się konieczna!
Istotna będzie również suplementacja takimi składnikami jak witamina D3, magnez czy cynk. Wszystkie te witaminy i minerały będą przyczyniać się do obniżenia poziomu testosteronu.
Pamiętaj o higienicznym trybie życia, redukcji stresu, odpowiedniej ilości snu i aktywności fizycznej. Bez tych elementów ciężko będzie uregulować poziom testosteronu.
Możesz wspomagać się również ziołami. Korzystnie na poziom testosteronu wpływają m.in. mięta czy niepokalanek.

Testosteron odgrywa kluczową rolę w zdrowiu hormonalnym kobiet, wpływając na samopoczucie, energię czy libido. Zaburzenia poziomu tego hormonu, zarówno nadmiar, jak i niedobór, mogą prowadzić do wielu objawów fizycznych i emocjonalnych. Dzięki odpowiednim zmianom w stylu życia i diecie możesz wspierać naturalną regulację testosteronu. Pamiętaj, że istotne jest zadbanie o całą gospodarkę hormonalną, nie tylko o poziom testosteronu!