Kto z nas w dzisiejszym rozpędzonym świecie nie marzy o oddaniu się w ręce masażysty? Jesteśmy głodni uważnego dotyku, relaksu i chwili oddechu. Ajurwedyjskie masaże i zabiegi to coś więcej niż wizyta w dobrym spa. Dzięki nim masz szansę na przywrócenie organizmowi równowagi, idąc dalej… na kompleksowe uzdrowienie na poziomie ciała, umysłu i ducha. PS to nie bujdy na resorach a nauka mająca ponad pięć tysięcy lat!
Ajurwedyjskie praktyki wykraczają daleko poza ich relaksacyjny charakter. Aby zrozumieć ich istotę, warto zajrzeć w przeszłość, mianowicie pięć tysięcy lat wstecz. To właśnie wtedy na terenach Indii narodził się system medycyny naturalnej, która oznacza naukę o zdrowiu i życiu. „Ajurweda, w odróżnieniu od innych systemów leczenia, nie opiera się tylko na leczeniu objawów choroby i podawaniu leków. Jest filozofią życia prowadzącą do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem, zmysłami a duszą” – czytamy w książce „Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym”, autorstwa dr P. Chauhan’a. Tłumacząc to na nasz zachodni język, oznacza to, że ajurweda leczy człowieka nie tylko lekami, ale przede wszystkim… dietą, ziołami i przeróżnymi masażami i zabiegami. Dziś skupiamy się na tych ostatnich!
Więcej o filarach zdrowia według ajurwedy przeczytasz TU.
Zabiegi i masaże ajurwedyjskie – czego się po nich spodziewać?
Masaże ajurwedyjskie to szerokie pojęcie, obejmujące wiele różnorodnych typów terapii manualnych, mających na celu przywrócenie równowagi organizmu oraz jego zdolności do samouzdrawiania. Większość zabiegów i masaży ajurwedyjskich polega na umiejętnym posługiwaniu się ziołami i olejami ziołowymi (to coś w rodzaju ziołolecznictwa przez skórę). Co więcej, są one pracą nie tylko z ciałem, ale przede wszystkim z energią. Zadaniem terapeuty jest więc uruchomienie lub udrożnienie przepływów na każdym poziomie – fizycznym i tym bardziej subtelnym. W ajurwedzie masaże są kluczowym filarem leczenia i profilaktyki – dzięki nim otwierają się w ciele człowieka kanały energetyczne, które są niezbędne do zachowania zdrowia i witalności. Co więcej, ajurweda patrzy na pacjenta całościowo, holistycznie – nie ma jednej techniki dobrej dla każdego.
Wyróżnia się wiele rodzajów zabiegów i masaży ajurwedyjskich (także w zależności od potrzeb). Oto kilka z nich:
Rodzaje masaży ajurwedyjskich:
Abhyanga (masaż tradycyjny)
To jedna z najpopularniejszych technik (i też całkiem nieźle przebadanych), stanowiąca część rytuału odmładzającego i oczyszczającego. Według badań, obniża poziom stresu i ciśnienia krwi, poprawia zdrowie skóry, wspomaga drenaż limfatyczny. Podczas zabiegu osobę masowaną polewa się ciepłym olejem sezamowym, który ma właściwości usuwania toksyn z ciała. Jest to masaż całego ciała, dzięki czemu organizm ma szansę na odzyskanie równowagi.
Udvarthanam (masaż pudrowy)
Wykonywany przy użyciu sproszkowanych ziół, a nie jak przy większości tego typu zabiegów – olejków. Podczas tego masażu ajurwedyjskiego ciało zostaje natarte mieszanką bogatą w witaminę C i kwas krzemowy. Zabieg ten nie obejmuje rejonu głowy i rozpoczyna się od dolnych, nie jak a większości masaży, górnych części ciała. Udvarthanam charakteryzuje dynamiczne tempo masowania i stosowanie mocnych technik uciskania i ugniatania. Jest on polecany przede wszystkim w celu poprawy stanu skóry, eliminacji toksyn z organizmu, utraty wagi (!), obniżenia poziomu cholesterolu, złagodzenia stresu.
Marma
W ajurwedzie wyróżnia się aż 107 punktów marma w ciele człowieka, przez które przepływa energia życiowa. Masaż marma jest więc jedną z najbardziej cenionych w ajurwedzie metod przywracania zdrowia, sił witalnych i zdrowia całego organizmu. Poprzez stymulację tych punktów w ciele można skutecznie usunąć blokady energetyczne z ciała, co prowadzi do stanu wewnętrznej harmonii i spokoju. Terapia marma pomaga odzyskać energię witalną, zniwelować uczucie wiecznego zmęczenia, wspomóc leczenie w stanach depresyjnych.
Jambira Pinda Sweda (masaż stemplami ziołowymi)
Masaż szyty na miarę dzisiejszych czasów, w których dominuje siedzący tryb życia… Do jego wykonania używa się gorących, bawełnianych stempli przygotowanych według tradycyjnej receptury, wypełnionych kawałkami cytryny i ziołami. To niezwykle skuteczna metoda przy leczeniu bóli stawów. Wykazuje też działanie relaksacyjne, oczyszczające organizm z toksyn (PS wpływa to korzystnie na skórę).
Nasya
Ajurwedyjski zabieg polecany na migreny, alergie, choroby oczu, uszu i jamy ustnej (w tym zębów, migdałków), a nawet jako remedium na smog! Według starożytnej mądrości, nos jest drzwiami do mózgu. Prawidłowo wykonana nasya oczyszcza zatoki, poprawia wzrok i głos, daje jasność umysłu. Zabieg ten polega na wprowadzaniu do nosa substancji leczniczych, takich jak m.in. ziołowe oleje. Można go wykonywać samodzielnie w domu jako element codziennej rutyny, choć zachęcamy do wybrania się (chociaż na pierwszą wizytę) do wykwalifikowanego terapeuty.
Zainteresował Cię temat oczyszczania zatok według ajurwedy? Więcej o zabiegu nasya przeczytasz TU.