Maty do jogi warto używać jak najczęściej, bo praktyka przynosi całą masę korzyści psychofizycznych. A żeby służyła jak najdłużej, warto o nią regularnie dbać. Jak? Mamy na to sposoby.
Czy mata do jogi się niszczy?
Jeśli nie jest prawidłowo użytkowana (i nie mamy tu na myśli perfekcyjnego wykonywania asan!), niestety niszczy się bardzo szybko. Pierwszym krokiem do tego, aby mata do jogi służyła jak najdłużej, jest wybór tej jakościowej. Jeśli nie wiesz, co ta jakość może oznaczać w praktyce, na pewno przyda Ci się nasz zakupowy przewodnik w poszukiwaniu maty na lata, znajdziesz go TU. Niestety, nawet akcesorium najwyższej jakości nie posłuży Ci tak długo, jak mogłoby, jeśli nie będziesz o nie odpowiednio dbać. Co możesz robić na co dzień, aby Twoja ulubiona mata pozostała piękna, sprężysta i higieniczna jak najdłużej? Oto nasze rady:
Upewnij się, że wiesz, z czego jest zrobiona
Wiele konwencjonalnych mat jest produkowanych z syntetycznych materiałów, jakich jak PCV czy poliuretan. Te najbardziej przyjazne środowisku i zdrowiu wykonane są natomiast z naturalnych materiałów, nie zawierających PCV i parabenów, takich jak kauczuk czy korek. To, z czego wykonana jest Twoja mata do jogi, będzie determinowało sposób czyszczenia, pozwalający na zachowanie higieny praktyki.
Czyść, czyść, czyść!
Czy wiesz, że na 1 cm kwadratowym nieczyszczonej maty może żyć aż 100 tysięcy bakterii?! Przy braku higieny ulubione akcesorium sportowe może zamienić się w inkubator dla terroryzujących skórę bakterii. Zanim jednak zabierzesz się za czyszczenie, upewnij się, że wybrany środek nie wejdzie w niepożądaną reakcję z materiałem, z którego wykonana jest mata. Warto unikać silnych środków chemicznych, ponieważ zawarte w nich składniki rozpuszczające mogą odbarwić i stępić jej powierzchnię, wpływając na przyczepność. My lubimy stawiać na naturalne, skuteczne i bezpieczne rozwiązania:
1. Nigdy nie pierzemy maty w pralce(!),
2. Wybieramy ściereczki z mikrofibry lub delikatne gąbki, które nie mają chropowatej powierzchni,
3. Przecieramy matę ściereczką lub gąbką delikatnie zwilżoną ciepłą wodą po lekkiej, nie generującej dużej ilości potu praktyce,
4. Spryskujemy matę roztworem wody z odrobiną octu, np. jabłkowego po tej bardziej intensywnej praktyce,
5. Maty kauczukowe przecieramy tylko wilgotną gąbką lub ściereczką, bez dodawania środków czyszczących, w tym mydła, ponieważ powodują one zwiększenie poślizgu maty,
6. Do wody lub roztworu octowego dodajemy odrobinę naturalnych olejków o działaniu antybakteryjnym, np. eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego lub hydrolatu z oczaru wirginijskiego,
7. Nigdy nie trzemy intensywnie powierzchni z nadrukami.
Przepis na domowy spray do maty znajdziesz TU.
Nigdy nie zamaczaj całkowicie maty
Nadmiar wody to jeden z największych wrogów maty do jogi. Nawet jedna kąpiel maty może sprawić, że cząsteczki wody nieodwracalnie zaburzą jej strukturę. Zapewniamy, że regularne przecieranie powierzchni maty odrobiną wody lub roztworu zawierającego składniki antybakteryjne wystarczy, aby skutecznie oczyścić ją z wierzchu i przedłużyć żywotność ulubionego akcesorium.
Uważaj na tłuste kosmetyki
Używanie tłustych kremów do rąk lub balsamów tuż przed praktyką to zdecydowanie nienajlepszy pomysł. Pamiętaj, że Twoje ciało ma bezpośredni kontakt z powierzchnią maty, a niewchłonięta warstwa kosmetyków może po prostu się w nią wetrzeć. Tłuste plamy są bardzo trudne do usunięcia, mogą wymagać większej ilości wody albo intensywnego tarcia, a to jak wiesz może w łatwy sposób naruszyć strukturę maty. Najpierw więc skup się na praktyce, a domowe spa z użyciem ulubionych kosmetyków zostaw sobie na deser.
Korzystaj z pokrowca
Jeśli nie chcesz, żeby Twoja mata kurzyła się lub doznała mechanicznych uszkodzeń podczas podróży, zainwestuj w pokrowiec. Dzięki temu mata nie zdefasonuje się (z własnego doświadczenia wiemy, że upychanie maty do walizki na siłę tam, gdzie się zmieści, powoduje trwałe odkształcenia i nie wpływa najlepiej na jej żywotność…), łatwiej też będzie Ci przechowywać ją w domu w estetyczny i nie zabierający zbyt dużo miejsca sposób.
Unikaj ekspozycji na słońce
Lubimy wylegiwać się w promieniach słońca, ale staramy się nie robić tego leżąc na macie. Promieniowanie UV może powodować szybkie odbarwianie jej powierzchni. Nie wpływa to co prawda na techniczne walory praktyki, ale na te estetyczne już tak. Przechowuj swoją matę w zacienionym miejscu, a po czyszczeniu unikaj suszenia jej w pełnym słońcu.
A skoro tu jesteś, to pewnie interesuje Cię joga. Poznaj 5 zaskakujących korzyści z jej praktykowania. Piszemy o tym TU.