Problemy ze snem stały się epidemią naszych czasów. Wśród naturalnych środków zaradczych królują napary ziołowe. Nic tak nie utula do snu, jak filiżanka wypełniona naturą. Które zioła są pomocne przy bezsenności? Sprawdzamy!
Według badania sprzed kilku lat, przeprowadzonego przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów nie śpi regularnie. Podobną sytuację mamy w Polsce. Bezsenność stała się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych!
Nie wzięło się to znikąd. Wielokrotnie pisaliśmy, że w ostatnich dekadach znacznie zmienił się styl życia Polaków. Jednym z ważnych czynników przyczyniających się do bezsenności jest brak stabilnego rytmu snu, czyli spanie o nieregularnych porach, zbyt krótki czas na wypoczynek. Dodatkowym czynnikiem jest nadmierna ekspozycja na światło niebieskie do późnych godzin nocnych, co zaburza wydzielanie melatoniny. Stawiamy na żywność wysoko przetworzoną, brakuje nam aktywności fizycznej, stresujemy się za dużo. To wszystko sprawia, że problemy ze snem wkradają się do naszej codzienności.
Najlepsze zioła na sen
Zapomnieliśmy o naturze także w tym temacie! Tymczasem zioła od wieków były stosowane jako naturalne środki na sen, dzięki ich zdolnościom do walki z bezsennością, stresem i lękiem. Liz Weinandy, dietetyk z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio radzi, że „jeśli wyrobisz sobie nawyk, popijanie herbaty ziołowej przed snem pomoże wytrenować mózg, że nadszedł czas na przygotowanie się do snu”.
Wiele popularnych ziół, jak np. szyszki chmielu i waleriana jest powszechnie zalecanych jako środek nasenny. Tymczasem związki tych ziół są słabo rozpuszczalne w wodzie, dlatego w ich przypadku sprawdzą się tylko wyciągi alkoholowe! Dziś skupiamy się na darach natury, z których można przyrządzić wyciszające napary. Oto nasze ulubione zioła na sen:
Werbena cytrynowa

Zioło wywodzące się z Argentyny na dobre zadomowiło się w naszym klimacie. W werbenie można znaleźć wiele cennych substancji, m.in. werbenalinę, która w ziołolecznictwie znajduje szerokie zastosowanie. Z tego względu roślina ta wykazuje szereg właściwości, m.in. relaksujących, kojących, przeciwzapalnych. Dodatkowo wykorzystuje się ją do leczenia bólu zatok, głowy oraz w migrenie.
Lawenda
Królowa relaksu! Wystarczy już jej uspokajający i kojący aromat. Jedno z badań na 158 młodych matkach w okresie poporodowym wykazało, że kobiety, które brały 10 głębokich wdechów, napawając się lawendą, miały znacznie lepszą jakość snu niż kobiety w grupie placebo. Lawendę poleca się szczególnie w przypadku bezsenności, stanów stresowych, napięcia przedmiesiączkowego.
Aby przygotować taki napar, wystarczy łyżkę surowca zalać szklanką wrzącej wody (lub mleka) i zostawić pod przykryciem do zaparzenia. Podobny efekt przyniesie nacieranie się dobrej jakości olejkiem lawendowym, np. w okolicach uszu lub na nadgarstkach.
Lipa
Znana ze swoich właściwości przeciwgorączkowych i napotnych. Oprócz tego, lipa jest surowcem o działaniu uspokajającym i przeciwskurczowym. Wypicie lipowego naparu pomoże osobom, które borykają się z nadmierną nerwowością i problemami ze snem. Cudownie wyciszy, ukoi i wprowadzi w stan głębokiego relaksu. A nic tak dobrze nie smakuje jak lipa połączona z kardamonem i pomarańczą! Można przyrządzić także napar lipowy na mleku z miodem, np. lawendowym. Szybsze zaśnięcie gwarantowane!
Rumianek

Używany od wieków jako środek nasenny. Zawiera epigeninę, przeciwutleniacz, który wiąże się z takimi receptorami w mózgu, które mogą zmniejszać bezsenność i stany lękowe. W przeglądzie kilkunastu badań stwierdzono, że rumianek bezpiecznie poprawia jakość snu, choć nie wpływa znacząco na bezsenność. Badania są wciąż ograniczone, dlatego potrzebne są dalsze kroki, aby zrozumieć, w jaki sposób rumianek wpływa na sen. Nie zmienia to faktu, że warto sprawdzić jego działanie na sobie samemu. Być może okaże się najlepszym wyborem, który pomoże oddać się w objęcia Morfeusza…
Melisa
Ale ta wyhodowana na parapecie lub w ogródku! Aby wykazywała działanie uspokajające, musi być świeża. Melisa spotykana w marketach jest surowcem, z którego dawno ulotniło się to, co najcenniejsze, czyli olejek eteryczny. Świeża, dobrej jakości melisa to cudowny lek na uspokojenie, zmniejszenie bezsenności i stanów lękowych.
Co istotne, jakość surowca ma znaczenie przy każdej roślinie. Zachęcamy do pozyskiwania ich ze sprawdzonych źródeł. A najlepszym źródłem jest przydomowy ogródek!
Nie możesz zasnąć? Wypróbuj te proste tricki, które poprawią komfort wyciszania się. Piszmy o nich TU.