Kiedy ostatni raz zdarzyło Ci się przeanalizować swój cotygodniowy raport korzystania z telefonu? My sprawdzamy go regularnie i odkąd zauważyliśmy, ile czasu poświęcamy na oglądanie treści w social mediach, postanowiliśmy sobie warunek: będziemy go przeznaczać i na przyjemność, i na naukę. Dziś dzielimy się z Wami naszymi instagramowymi ulubieńcami, dzięki którym codziennie dowiadujemy się jednej, nowej rzeczy.
Wartościowe zasięgi
Jak wynika z ostatniego Raport Czytelnictwa, opublikowanego przez Bibliotekę Narodową, w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. 9% naszych rodaków przeczytało w ciągu całego roku 7 lub więcej książek. Jednocześnie statystyczny Polak spędza w internecie ponad 760 godzin rocznie – jest to równowartość całego miesiąca! Wniosek jest jeden: mamy czas na czytanie, ale nie zawsze wykorzystujemy go na rozwój. Jeśli tak jak my lubicie łączyć przyjemne z pożytecznym i chcecie część czasu spędzanego on-line przeznaczać na poznawanie rozwojowych treści, koniecznie sprawdźcie poniższe konta instagramowe.
Pan od francuskiego / @panodfrancuskiego
Jeden nauczyciel, wiele twarzy! Terapeutka Aneta, kochliwa Aśka, Influenserka Amelka – uwielbiamy je wszystkie! Jacek Mulczyk – Skarżyński to nasze językowe dobro narodowe. Dzięki jego krótkim filmikom (nasza ulubiona seria to Francuski w minutę) odgrzebaliśmy resztki licealnej wiedzy i na nowo zapałaliśmy miłością do języka francuskiego. I croissantów. I serów- śmierdziuchów. I beretów. I już nigdy, ale to przenigdy nie przekręcimy nazwy sklepu Carrefour. Poziom kreatywności i poczucia humoru tego wyjątkowego nauczyciela sprawia, że followują go również ci, którzy francuskiego nigdy się nie uczyli. Każdorazowa wizyta na jego profilu to duża dawka uśmiechu i wiedzy, którą mamy nadzieję wykorzystać w przyszłości, zamawiając kieliszek wina tuż przy wieży Eiffela.
Roślinne porady / @roslinneporady
Sebastian Kulis jest jednym z naszych ulubionych bloggerów, który swoją wiedzę o naturze w skondensowanej formie serwuje również na Instagramie. O sobie samym mówi tak: „Uczę innych jak zajmować się roślinami, piszę na ten temat artykuły czy wykorzystuję rośliny do aranżowania biur, jak i ogródków.” Jego profil do fantastyczna odskocznia i źródło wiedzy dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o warzywach i owocach, które lądują na domowych talerzach, chcą zacząć uprawiać prywatne ogródki albo lubią spacerować i przy okazji odkrywać nowe gatunki dziko rosnących roślin. Dzięki jego poradom nauczyliśmy się przesadzać rośliny cebulowe, uratowaliśmy redakcyjny ogródek świeżych ziół przed ostatecznym zwiędnięciem i zrozumieliśmy, że warto całować się tylko pod tą jemiołą, która była zbierana daleko od drogi. Dlaczego? Tego i masy innych, przydatnych roślinnych informacji dowiecie się z jego instagramowego konta. Bonus: Sebastian wszystkie porady ilustruje pięknymi zdjęciami, które pomagają nam zaspokoić pandemiczny niedosyt kontaktu z naturą.
Kasia ograniczam się / @kasia_ograniczamsie
Miniony rok pokazał nam, że do szczęśliwego życia potrzebujemy dużo mniej niż faktycznie mamy lub chcemy mieć. Zaczęliśmy doceniać to, co kryją wnętrza naszych szaf, a rzeczy, których już nie potrzebujemy, puszczamy w obieg. Ciuchy z drugiej ręki, wymianka książek czy minimalizowanie jedzeniowych śmieci stały się nieodzownym elementem naszej codzienności. Razem z Kasią uczymy się, jak wprowadzać pożyteczne urozmaicenia w życie w duchu slow, który w tym wypadku oznacza przede wszystkim nie narzucanie na siebie zbyt wielu restrykcji. Krok po kroku przeczesujemy szafki w kolejnych domowych pomieszczeniach, a w międzyczasie zaglądamy na profil Kasi w poszukiwaniu kulinarnych inspiracji (obiecujemy, że dzięki niej już nigdy nie spojrzycie na suche kromki chleba z niechęcią!). To również za sprawą Kasi samodzielnie przygotowaliśmy prezenty na ostatni Dzień Babci. Od serca, z miłością do bliskich i planety!
Zdrowa głowa / @zdrowaglowa
Bez cukru, bez wstydu, bez tematów tabu – tak o kondycji psychicznej rozmawiają Arletta Szulwic i Joanna Gutral, założycielki Zdrowej Głowy, która podbija zarówno Internet, jak i serca wszystkich tych, którzy chcą zgłębiać zagadnienia związane z ludzką psychiką. Jak mówią Arletta i Joanna, ich misją jest szukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania z zakresu psychologii, psychoterapii i rozwoju osobistego. Jest merytorycznie, ale jednocześnie w pełni zrozumiale dla tych, którzy dyplomu z psychologii nie mają. Na regularnie aktualizowanym koncie instagramowym znajdujemy odpowiedzi na to, jak radzić sobie z własnymi emocjami oraz jak reagować, kiedy z depresją, stresem czy zaburzeniami osobowości borykają się nasi najbliżsi. Dziewczyny oswajają sfery, które przez lata były marginalizowane i uznawane za wstydliwe. Za podjęcie się tak trudnej misji powinno się przyznawać medale, a my po prostu dziękujemy.
Pieing / @pieing
Magdalena Milert prześwietla miasta całego świata (chociaż ostatnio ze względu na pandemię najwięcej możemy dowiedzieć się o Polsce) i odpowiada na pytania, jak w nich żyć, czego szukać i jak tworzyć. Na hasło „psychologia przestrzeni” otwierają Ci się szerzej oczy? Zastanawiasz się, jaki dom jest najbardziej ekologiczny? A może chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kim jest Jan Gehl i dlaczego uważa, że miasto powinno być zaprojektowane tak, aby ludzie chcieli w nim żyć, a nie z niego uciekać? Każdy post Magdy sprawia, że wychodząc na nasz codzienny spacer zaczynamy patrzeć na miasto z innej perspektywy. Więcej zauważamy, więcej rozumiemy i jeszcze bardziej się z nim zrastamy. A dla tych, co lubią nie tylko oglądać, ale i więcej czytać, a przy okazji szykują się do zakupu mieszkania, mamy dobre wieści – Magda wydała książkę, w której pokazuje, na co zwracać uwagę przy tak ważnej inwestycji. Zainteresowani? Szczegółów szukajcie na jej Instagramie!
Twój telefon służy Ci jako źródło wszystkiego tego, co w życiu najbardziej przydatne? Skorzystaj z naszej selekcji aplikacji, dzięki którym w przyjemy sposób zadbasz o swoją kondycję. Znajdziesz ją TUTAJ.