Miniony rok nauczył nas, jak ważne jest dbanie o higienę, czystość i omijanie szerokim łukiem miejsc, które mogą być siedliskiem bakterii. Na pewno dokładnie dezynfekujesz ręce, kiedy wychodzisz ze sklepu lub odbierasz przesyłki na poczcie. Ale czy z takim samym namaszczeniem dbasz o czystość wszystkich miejsc w domu?
Mikroświaty makrozagrożeń
Jeśli zapytalibyśmy Ciebie o miejsca, w których Twoich zdaniem kryje się najwięcej domowych bakterii, na pewno na górze listy znalazłyby się muszla klozetowa czy kosz na śmieci. Masz rację, gdyby przyjrzeć im się z bliska (takiego bliska, które możliwe jest jedynie pod laboratoryjnym mikroskopem), zobaczylibyśmy materializację następujących statystyk:
– Deska klozetowa – 3.2 miliona bakterii / cal kwadratowy,
– Odpływ w zlewie kuchennym – 567,845 bakterii / cal kwadratowy,
– Ścierka kuchenna – 134, 630 bakterii / cal kwadratowy,
– Odpływ w wannie – 119, 468 bakterii / cal kwadratowy,
– Zlew kuchenny – 17, 964 bakterii / cal kwadratowy.
W liczbach tych zamknięte jest ponad 9000 gatunków różnych mikrobów, bakterii i grzybów. Ich ilość i różnorodność jest uzależniona od czynników takich jak strefa klimatyczna w miejscu zamieszkania, stan budynku i surowce wykorzystane podczas jego budowy, jakość środków czyszczących i częstotliwość sprzątania czy obecność zwierząt domowych. Kumulowane, mogą mieć poważny wpływ na zdrowie, przyczyniając się m.in. do rozwoju egzemy, kataru siennego, astmy, niewydolności oddechowej czy alergii pokarmowych. O ile nie mieszkasz w sterylnym laboratorium, nie jesteś w stanie całkowicie rozprawić się z wszechobecnymi patogenami. Możesz natomiast zmniejszyć ich ilość i stworzyć warunki, które nie będą sprzyjać ich rozwojowi. Żeby zrobić krok ku domowi bez niechcianych mikrogości, pamiętaj o dokładnym czyszczeniu tych domowych zakamarków i akcesoriów:
Szczotka do zębów
Zaraz, coś, co ma nam pomóc w utrzymaniu higieny, może jednocześnie być siedliskiem zarazków? Niestety tak. Badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze pokazały, że źle przechowywana i zbyt długo używana szczoteczka do zębów może być domem dla aż 100 (!!!) milionów bakterii, łącznie z bakteriami E.coli, które mogą wywoływać ostrą biegunkę, infekcje skóry i przyśpieszać psucie się zębów. Nie wszystkie bakterie żyjące na tym akcesorium codziennego użytku są niebezpieczne dla zdrowia, ale profilaktycznie warto pamietać, aby:
– Dokładnie suszyć szczoteczkę, ponieważ to właśnie wilgotne miejsca są idealnym środowiskiem rozwoju bakterii,
– Dotykać jej świeżo umytymi rękoma, żeby nie przenosić na nią bakterii z innych części mieszkania,
– Przechowywać ją w zamkniętym opakowaniu nie tylko podczas podróży,
– Unikać odkładania jej w okolice zlewu i toalety,
– Zamykać deskę sedesową przed spuszczeniem wody w toalecie w celu uniknięcia rozpryskiwania się wody i katapultowania zamieszkujących ją bakterii na wszystkie części łazienki.
Telefon
Umiesz podliczyć, ile razy dziennie bierzesz do ręki telefon? Pewnie nie, biorąc pod uwagę to, że po nasze smartfony sięgamy bardzo często automatycznie, nawet tego nie rejestrując. Właśnie przez tą częstotliwość nanosimy na nie bakterie z każdego miejsca, które odwiedzamy: ze sklepów, pojazdów transportu publicznego, domów znajomych czy aptek. W konsekwencji nasze telefony może zamieszkiwać ponad 25 000 bakterii na cal kwadratowy. Wiele z nich może wywoływać infekcje skórne- pamiętaj, że przecież przykładasz telefon bezpośrednio do twarzy! Aby zadbać o higienę telefonu, o której zapomina niestety aż 55% z nas, regularnie czyść je chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.
Klamka drzwi wejściowych
Żywotność większości wirusów na nieporowatych powierzchniach, a do takich właśnie możemy zaliczyć klamki w drzwiach do domu, zazwyczaj nie przekracza 24 godzin. Biorąc pod uwagę, jak często z nich korzystamy, kolejne patogeny możemy nanosić na nie częściej niż raz w ciągu całego dnia. Zanim wejdziesz do domu, spryskaj klamkę tym samym płynem, którego używasz do dezynfekcji.
Miski z jedzeniem dla zwierząt
Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Sanitarny w USA na 30 najpopularnieszych przedmiotach codziennego użytku wykazało, że psie miski są 4 największym skupiskiem bakterii w domu. Znaleziono na nich wiele szkodliwych patogenów, m.in. gronkowca, salmonellę, pałeczkę ropy błękitnej i E. coli. Czynników sprzyjających rozwojowi bakterii może być kilka: stan misek, częstotliwość ich czyszczenia, skumulowane resztki pokarmów czy bakterie przenoszone ze śliny zwierząt. Aby zadbać o higienę posiłków swojego pupila pamiętaj, żeby:
– Myć ręce przed i po karmieniu,
– Regularnie wyrzucać pozostawione resztki jedzenia,
– Czyścić miski gąbkami przeznaczonymi jedynie do tego celu i regularnie je wymieniać,
– Miski przeznaczone na jedzenie myj po każdym posiłku przy użyciu ciepłej wody i delikatnego detergentu,
– Miski przeznaczone na wodę myj co kilka dni i dokładnie wycieraj przed ponownym napełnieniem,
– Regularnie sprawdzaj stan zużycia misek: łuszcząca się lub zarysowana powierzchnia zbiera tłuszcz, ślinę i resztki jedzenia sprzyjające rozwojowi bakterii.
Wnętrze lodówki
Badania pokazują, ze szkodliwe bakterie można znaleźć w 7 na 10 lodówek! Takie statystyki mogą odebrać apetyt, prawda? Niestety ten sprzęt AGD może być siedliskiem bakterii wywołujących szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, od zatrucia pokarmowego po sepsę. Jedyne mikroorganizmy, które powinny zamieszkiwać Twoją lodówkę, powinny znajdywać się w kefirze, kimchi i pozostałych kiszonkach. Aby pozbyć się wszystkich innych, skorzystaj z naszych rad na zachowanie wzorowej, kuchennej higieny. Znajdziesz je TU.
Zasłonka do prysznica
Tobie polecamy codzienne mycie, zasłonce pod prysznicem wystarczy natomiast odświeżenie raz w tygodniu. Dzięki temu nie tylko poprawisz walory estetyczne łazienki, ale też nie dopuścisz do rozwoju pleśni, która może wywołać niewydolność oddechową czy podrażnienia skóry. Widzisz, że na powierzchni zasłonki pojawiły się niemożliwe do usunięcia czarne plamki? Oznacza to, że pleśń już się na niej zadomowiła i warto wybrać się na zakupy w poszukiwaniu nowego akcesorium.
Naszła Cię ochota na sprzątanie? Wcale nas to nie dziwi. Aby dbanie o domową higienę nie odbywało się kosztem zdrowia, postaw na naturalne, nietoksyczne środki czystości. Nasze przepisy na proste pasty i płyny z tanich i skutecznych składników znajdziesz TUTAJ.