Zima to czas niezbyt przychylny dla naszego ciała. Warunki panujące na dworze i ogrzewane pomieszczenia negatywnie wpływają na stan skóry: łuszczy się, przesusza i ściąga. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na ukojenie ciała w czasie zimowych tygodni. Możemy to zrobić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
Okres jesienno-zimowy to trudny i wymagający czas dla naszej skóry. Szczególnie narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne jest twarz, której w żaden sposób nie zasłaniamy. Skóra staje się sucha, wrażliwa, traci swój promienny wygląd. Na szczególną ochronę zasługują także usta i dłonie. Zimowe warunki potrafią wyrządzić wiele szkód, np. :
– Ujemne temperatury, wiatr i ogrzewanie – wysuszają skórę,
– Ekspozycja na zanieczyszczone miejskie powietrze – osłabia naturalną barierę ochronną skóry,
– Duże zmiany temperatur – powodują zaczerwienienie,
– Promieniowanie słoneczne – wzmaga fotostarzenie (przyspieszone starzenie skóry na skutek działania promieni słonecznych).
Aby się przed tym uchronić, nasza pielęgnacja powinna być zdecydowanie bogatsza, niż w inne pory roku. O czym więc warto pamiętać w zimie, aby cieszyć się zdrową i odpowiednio nawilżoną skórą?

Nawilżenie od środka
Dużo mówi się o odpowiednim nawodnieniu latem, jednak zimą często o tym zapominamy. Dzieje się tak, ponieważ przestajemy odczuwać pragnienie. Nasza skóra potrzebuje nawilżenia także od środka. W zimowe dni częściej sięgamy po gorące herbaty i kawy, które często wysuszają organizm. Warto zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody (najlepiej ciepłej) lub ziół o właściwościach nawadniających (np. mięta, pokrzywa, rumianek). Pamiętajmy, że powinniśmy spożywać średnio około dwóch litrów płynów dziennie.
Więcej o prawidłowym nawadnianiu się przeczytasz TU.
Kosmetyki dostosowane do pory roku
Postaw na obserwację swojej skóry! Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących zmian, pozostań przy kosmetykach, które Ci służą. Jeśli jednak Twoja skóra woła o ratunek, zaopatrz się w silniejsze i gęstsze produkty. Szczególnie pożądane są masła roślinne (np. kakaowe, shea), naturalne substancje nawilżające (kwas hialuronowy, miód, aloes) i oleje roślinne (do wyboru, do koloru!).
Więcej o zimowych kosmetykach przeczytasz TU.

Kąpiel w letniej wodzie
Gorąca kąpiel może brzmieć kusząco, jednak nie jest to najlepszy pomysł dla naszego ciała. Zbyt długi kontakt skóry z ciepłą wodą i szok spowodowany dużą różnicą temperatur sprawia, że zniszczeniu ulega jej płaszcz ochronny. W zimie zaleca się branie letnich i krótkich kąpieli, które nie uszkodzą warstwy ochronnej naskórka. Warto taką ucztę wzbogacić naturalnym dodatkiem, np. olejkiem eterycznym lub naparem z ziół. Idealną mieszanką do wieczornej, antystresowej kąpieli będzie połączenie rozmarynu, lipy i lawendy.
W przypadku peelingów warto postawić na te delikatne i drobnoziarniste (dobrze się sprawdzą na bazie oleju). Ostre peelingi mogą naruszyć naturalną barierę skóry.
Delikatne oczyszczenie
Delikatne traktowanie skóry nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza zimą. Podczas jej oczyszczania zrezygnuj z kosmetyków w formie żelu, a zastąp je mleczkiem lub olejem. Jeśli używasz mydła, wybierz to o właściwościach nawilżających (większość mydeł mocno wysusza skórę).
Idealnym sposobem na demakijaż jest użycie naturalnych olejów, które działają nie tylko oczyszczająco, ale również wzmacniająco i odżywczo. Zgodnie na przykład z zasadą Ajurwedy, do pielęgnacji powinniśmy używać tylko tych produktów, które możemy zjeść. Aby oczyścić twarz olejem należy masować skórę do rozpuszczenia makijażu i zmyć go namoczonym w ciepłej wodzie płatkiem kosmetycznym.

Nawilżenie od zewnątrz
Najlepiej nawilżać ciało zaraz po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. W takim stanie przyjmuje zdecydowanie więcej cennych składników odżywczych potrzebnych do odpowiedniego nawilżenia. Warto korzystać z naturalnych kosmetyków, z prostym składem, które nie zawierają w sobie np. ropy naftowej (jak to często bywa). Tutaj także niezastąpione są oleje roślinne! Ajurweda bazuje na oleju sezamowym, który regularnie wcierany w ciało wspomaga regenerację bariery lipidowej naskórka, nawilża, uelastycznia i przyspiesza odnowę komórkową skóry. To jak, skusisz się?
Ochrona dłoni i ust
To części ciała mocno narażone na działanie trudnych warunków atmosferycznych. W przypadku dłoni podstawowa zasada brzmi: noś rękawiczki! Oprócz tego, pamiętaj o ich odpowiednim nawilżeniu.
Skóra warg jest narażona na wysuszenie, ponieważ nie zawiera w sobie gruczołów łojowych. Aby usta były miękkie warto od czasu do czasu zafundować im naturalny peeling (np. mieszanka cukru, miodu i kilku kropli oliwy z oliwek), a na co dzień smarować je dobrymi balsamami (np. połączenie wosku pszczelego z olejem kokosowym – do wykonania samodzielnie).