Twoja lodówka, choć dobrze zaopatrzona, nie zachęca Cię do jedzenia? Być może panujący w niej chaos powoduje, że podobnie jak w przypadku wypełnionej po brzegi szafy z ubraniami, po otwarciu drzwi stwierdzasz, że nie masz co włożyć na talerz. Pamiętając, że je się przecież też oczami, przychodzimy z pomocą. Akcja: porządek w lodówce!
Nie sabotuj zdrowia
Kombinacja bakterii i jedzenia przywodzi Ci na myśl prozdrowotne kimchi i pyszne kefiry? Racja, zawarte w tych i innych fermentowanych produktach bakterie bardzo lubimy, bo przywracają równowagę mikrobiologiczną, wspomagają układ odpornościowy oraz ułatwiają trawienie. Niestety lodówka może być też siedliskiem innych bakterii, które mogą wywoływać groźne dla zdrowia konsekwencje, od zatrucia pokarmowego po sepsę. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Lepiej dmuchać na zimne, bo fakt, że czegoś nie widać gołym okiem nie oznacza, że tego nie ma. A jest częściej niż mogłoby się nam wydawać – badania pokazują, że szkodliwe dla zdrowia bakterie można znaleźć w 7 na 10 lodówek! Nie chcesz ryzykować, że wnętrze Twojej odbierze Ci coś więcej niż apetyt? Zadbaj o porządek w lodówce już dziś!
Porządek w lodówce: akcja błysk
Resztki jedzenia, tłuste plamy od palców, krople zakwasu z buraka – to wszystko musi zniknąć, zanim wstawisz do lodówki jakiekolwiek nowe smakołyki. Raz w miesiącu poświęć chociaż pół godziny na wyszorowanie wnętrza lodówki. Dzięki temu zadbasz o higienę i estetykę kuchni, a przy okazji zrobisz przegląd produktów i pozbędziesz się tych zapomnianych, których jedzenie może stwarzać ryzyko dla żołądka. Szukasz skutecznego i naturalnego środka czyszczącego? Oto nasze typy:
Ocet rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1 stanowi niezawodną bazę czyszczącą. Zmieszaj płyn i przelej go do buteleczki z atomizerem lub nakładaj na powierzchnie wymagające odświeżenia przy pomocy bawełnianej ściereczki.
Soda oczyszczona połączona z wodą w proporcji 3:1 stworzy gęstą pastę, która poradzi sobie z tłustymi i zastygniętymi plamami. Wetrzyj pastę w zabrudzone miejsca, a kiedy poczujesz, że plamy się rozpuściły, dokładnie usuń nadmiar pasty szmatką zwilżoną ciepłą wodą, aby nie zostawić smug.
Pasta do zębów jeśli nie masz w domu sody oczyszczonej, a potrzebujesz na już usunąć uciążliwą plamę w lodówce, zamień sodową pastę na pastę do zębów. Nie musisz rozcieńczać jej w wodzie, nie zapomnij tylko usunąć nadmiaru zwilżoną szmatką.
Olejki eteryczne jeśli chcesz nadać wnętrzu lodówki przyjemy, delikatny zapach (żeby np. zneutralizować wspomnienia po wędzonej rybie czy wyjątkowo aromatycznym serze), dodaj do swoich naturalnych środków czyszczących kilka kropel olejków eterycznych. Możesz wybrać te, które poza pięknym zapachem zadziałają też antybakteryjnie: ten z drzewa herbacianego, cynamonowy i cytrynowy.
Wszystko na swoim miejscu
Kiedy wnętrze Twojej lodówki będzie gotowe na przyjęcie zakupów, wypełniaj je z głową. Niech każda półka będzie przypisana określonej grupie produktów. Dzięki temu przygotowując listę zakupów łatwiej Ci będzie się zorientować, czego potrzebujesz, a czego masz w nadmiarze, a przy okazji unikniesz bałaganu. Jeśli Ty lub Twoi domownicy macie problem z przyzwyczajeniem się do poszczególnych sekcji, przygotujcie naklejki z opisami jedzeniowych stref. Dzięki temu rzodkiewki nie będą wysychać z tęsknoty schowane za kartonem napoju migdałowego, a domowej roboty sos nie zagubi się w sałatach. Pamiętaj, że półki i szuflady, które bezpośrednio sąsiadują z zamrażarką, są chłodniejsze, trzymaj więc w nich więc produkty wymagające niższej temperatury przechowywania.
Postaw na szkło
Zdarza Ci się zapomnieć o jakichś daniach lub produktach, bo przechowujesz je w ceramicznym talerzu lub kubku? Zadbaj o to, aby wszystko to, co trafia do Twojej lodówki, przyciągało wzrok. Postaw na szklane, przeźroczyste pojemniki. Możesz w tym celu wykorzystać słoiki po masłach orzechowych czy dżemach, albo zaopatrzyć się w profesjonalne pojemniki w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. To jednorazowy większy wydatek, ale warto zainwestować w niego mając na uwadze aspekt zdrowotny. Ze względu na niską jakość surowców staraj się unikać plastikowych opakowań – niestety bardzo często te wykorzystywane w kuchni wykonane są z plastiku, który nie powinien mieć kontaktu z jedzeniem, szczególnie tym o wyższej temperaturze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach plastiku i ich wpływie na zdrowie, przeczytaj TEN artykuł.
Zadbaj o swieżość produktów
Skoro już wydajesz pieniądze na jedzenie, zadbaj o to, aby naprawdę je zjeść. Przechowywanie jedzenia ma wielki wpływ na to, jak długo jest przydatne do spożycia. Możesz wykorzystać nasze proste patenty, aby zminimalizować ilość produktów, które wylądują w koszu na śmieci:
1. Jeśli kupujesz gotowe produkty typu sosy lub dżemy, po otwarciu naklej na wieczko naklejkę z datą pierwszego spożycia. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy nie będziesz w stanie sobie jej przypomnieć i na wszelki wypadek (a być może niepotrzebnie) wyrzucisz produkt.
2. Dżemy i inne gotowe produkty, szczególnie te pozbawione konserwantów, zawsze nakładaj czystą łyżeczką. My też uwielbiamy wyjadać babcine konfitury prosto ze słoika, ale używając brudnych sztućców łatwo jest wprowadzić bakterie, które przyśpieszą proces psucia się smakołyków.
3. Rodzaj opakowań, temperatura, dodatek lub brak wody – to wszystko wpływa na długość życia owoców i warzyw. Temu, jak je przedłużyć, poświęciliśmy osobny artykuł. Znajdziesz go TU.
Zastosuj politykę „door selection”
Wydaje Ci się, że Twoja lodówka jest wiecznie za mała? Zastanów się, czy na pewno wkładasz do niej tylko to, co naprawdę powinno się tam znaleźć. Oryginalnie zamknięte mleka, konfitury, pesto czy sosy, puszki i słoiki z warzywami – wszystko to możesz spokojnie przechowywać w kuchennych szafkach w temperaturze pokojowej do momentu pierwszego użycia. Biorąc pod uwagę, że wszystkie te produkty zazwyczaj kupujemy w dużych opakowaniach, trzymając je poza lodówką możesz zyskać dużo miejsca na inne zapasy. Również nie wszystkie owoce i warzywa wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Owoce egzotyczne, takie jak pomarańcze, banany, mango czy arbuzy lub wszystkie inne, które jeszcze nie są w pełni dojrzałe z natury wolą ciepło. Poza lodówką, ale w zacienionym i suchym miejscu możesz przechowywać też pomidory, ogórki, ziemniaki, czosnek czy cebulę.
Porządek w lodówce zaprowadzony, a Ty nabierasz apetytu nie tylko na pyszny lunch, ale i dalsze sprzątanie? Skorzystaj z naszych porad na okiełznanie chaosu w szafce z kosmetykami. Znajdziesz je TU.