Zacznijmy od chwili refleksji. Zastanawiałaś/eś się kiedyś nad tym, czy niszczenie środowiska, w którym żyjemy, niszczy nie tylko zwierzęta, ale też nas – ludzi? Współcześnie, pomimo postępu medycyny, zdrowie człowieka wcale się nie polepsza, wręcz przeciwnie (świadczą o tym choćby mnożące się choroby cywilizacyjne). Przyglądamy się dziś koncepcji „One Health”, która rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Czym jest podejście „Jednego zdrowia” („One Health”)?
Podsumowuje ono koncepcję znaną od wieków – zdrowie ludzi, zwierząt, roślin i wszystkich organizmów na ziemi jest współzależne i powiązane ze zdrowiem ekosystemów, w których żyją.
Według definicji WHO: „to zintegrowane, ujednolicające podejście do zrównoważenia i optymalizacji zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Szczególnie ważne jest zapobieganie, przewidywanie, wykrywanie i reagowanie na globalne zagrożenia dla zdrowia, takie jak pandemia Covid-19”. Z kolei według Instytutu One Health Uniwersytetu Kalifornijskiego w David: „Jedno zdrowie to podejście mające na celu zapewnienie dobrostanu ludzi, zwierząt i środowiska poprzez wspólne rozwiązywanie problemów – lokalnie, na poziomie krajowym i globalnie”.
Jak podaje WHO, One Health obejmuje sektory zdrowia publicznego, weterynarii, ochrony środowiska – to wezwanie wszystkich służb do współpracy w rozwiązywaniu ważnych dla zdrowia wszystkich istot na ziemi problemów.
„To zdrowie wszystkich. Razem możemy znaleźć konkretne rozwiązania dla zdrowszego i bardziej zrównoważonego świata”.
Dr Monique Éloit,
dyrektor generalny WOAH (World Organisation for Animal Health)

One health – czy na pewno?
Jeśli pojawia się w Tobie niedowierzanie, spójrz na te przykłady, które doskonale pokazują, jak ludzie są powiązani ze zwierzętami, roślinami i całym wszechświatem. Zagłębiając się w świat duchowości, można by powiedzieć, że wszyscy i wszystko pochodzimy z tego samego źródła. Ale wracając na ziemię…
– podawane zwierzętom antybiotyki (współcześnie niestety jest to na porządku dziennych w fermach hodowlanych) ma znaczny wpływ na to, jakie dolegliwości pojawiają się wśród ludzi, np. schorzenia autoimmunologiczne,
– zmiany klimatyczne powodują ekspansję siedlisk przyjaznym kleszczom i wzrost zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze wśród psów i ludzi (według raportu z 2022 r. liczba przypadków w Stanach Zjednoczonych wzrosła trzykrotnie w latach 2001-2019)
– 75 % chorób zakaźnych u ludzi ma pochodzenie zwierzęce.
Odchodząc na chwilę od twardych danych i statystyk, idea One Health wydaje się czymś oczywistym, a przynajmniej była tym dla naszych przodków. Oni doskonale wiedzieli, że aby cieszyć się zdrowiem i witalnością, należy współgrać z przyrodą – korzystać z jej darów, choćby w postaci naturalnych posiłków. Natura dla tych ludzi była domem, dzięki któremu mogli przetrwać. Współcześnie świat przyrody często jest dla nas niestety przeszkodą – wielka szkoda, bo chcąc, nie chcąc, to z niego pochodzimy i do niego powrócimy.
Nie wierzysz w to, że zmiany klimatu dzieją się naprawdę? 5 dowodów na to, jak szybko postępują przeczytasz TU.
Co można zrobić każdego dnia dla zdrowia całej planety?
Jako redakcja wierzymy, że świadomość społeczna w zakresie koncepcji Jednego Zdrowia się zwiększa. Widzimy to chociażby po wyznaczeniu 3 listopada Dniem Jednego Zdrowia (zainicjowanego w 2016 r. m.in. przez Komisję One Health). Oczywiście potrzeba wielu zmian odgórnych, systemowych – tutaj alarmujemy do ludzi władzy i nauki. Wierzymy jednak, że każdy z nas ma choć mały, to realny wpływ na najbliższy mu świat. To od nas samych zależy, jakich wyborów dokonujemy każdego dnia – czy służą one nam i światu, czy wręcz przeciwnie (chwila na refleksję). Oto kilka naszych redakcyjnych propozycji dla zdrowia człowieka i natury:
– Wybieraj świadomie – zarówno to, czym karmisz swoje ciało, jak i to, jakimi ludźmi się otaczasz, gdzie spędzasz swój czas, jakie intencje wysyłasz w świat,

– Dbaj o swoje najbliższe otoczenie – jeśli masz ogród, to cudownie! Posadź w nim jak najwięcej drzew, posiej łąki kwietne (to zaproszenie dla owadów). Jeśli jednak nie masz takiej przestrzeni, nawet balkon może posłużyć jako miejsce pielęgnowania relacji z naturą – sadź kwiaty, a nawet małe warzywa (np. pomidorki koktajlowe, sałatę, miętę),
Jak urządzić przestrzeń wokół siebie w zgodzie z naturą? Więcej przeczytasz o tym TU.
– Żyj w jedności z naturą – korzystaj z jej zdrowej obfitości (delektuj się świeżymi warzywami i owocami, najlepiej ekologicznymi, pij napary ziołowe, stąpaj boso po trawie, poświęcaj czas na uważne spacery)
– Rób małe kroki dla zdrowia planety (wiemy, że mamy świadomych czytelników, ale dla pewności przypominamy): nie śmieć, segreguj śmieci, oszczędzaj wodę (jeśli masz ogród, polecamy deszczówkę), wybieraj produkty wielorazowego użytku, kupuj żywność na wagę, stawiaj na lokalnych dostawców.