Chociaż nie ma recepty na związek idealny, są czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo tego, że relacja wraz z upływem czasu będzie zyskiwać na głębi, jakości i wartości. Czy to, ile lat dzieli Ciebie i Twoją drugą połówkę może w jakiś sposób determinować rozwój romantycznej sytuacji w dłuższej perspektywie? Jaka powinna być różnica wieku w związku, aby się udał? Sprawdzamy.
Różnica wieku w związku a dojrzałość relacji
Dojrzałość kojarzy się przede wszystkim z osiągnięciem określonego wieku. Kończymy 18 lat, dostajemy oficjalny dokument legitymizujący to, jak dużo nam wolno. To teoria, bo w praktyce często okazuje się, że ci, których metryka mogłaby wskazywać na solidne emocjonalne ugruntowanie się w życiu mają sobie bardzo dużo zdziecinnienia, przez co trudniej jest im tworzyć dojrzałe relacje. Wśród najczęściej w wymienianych przez specjalistów wyznaczników dojrzałych związków wymieniane są:
– Umiejętność komunikacji,
– Uważność,
– Szanowanie przestrzeni drugiej osoby,
– Poczucie bycia wysłuchanym/ną, widzianym/ną, docenianym/ną,
– Brak manipulacji emocjonalnej,
– Umiejętność wyciągania wniosków z sytuacji konfliktowych czy kryzysowych i wcielanie ich w życie,
– Przestrzeń na „przepraszam” i „wybaczam”,
– Wspieranie się w chwilach słabości,
– Lojalność,
– Zaufanie,
– Dzielenie się intymnymi przemyśleniami czy odczuciami w komforcie,
– Poczucie bezpieczeństwa.
Różnica wieku w związku a kwestie społeczne
Jak widać, specjaliści raczej niż na wieku skupiają się na jakości cech charakteru i to właśnie je wskazują jako solidną bazę do robienia jakichkolwiek prognoz związanych z potencjałem związków. My dzisiaj jednak chcielibyśmy się mimo wszystko skupić na liczbach i zaczniemy od tych zawartych w statystykach:
– Związki, w których różnica wieku to 10 lub więcej lat częściej spotykają się ze społeczną dezaprobatą,
– Zarówno kobiety jak i mężczyźni zazwyczaj wolą partnerów w swoim wieku, ale obydwie płcie są tak samo otwarte na związki z partnerami czy partnerkami o 10-15 lat młodszymi i starszymi,
– W krajach Europy Zachodniej jedynie 8% par to związki, w których różnica wieku to 10 lub więcej lat, z czego tylko 1% to związki, w których to kobieta jest starsza,
– 25% par homoseksualnych tworzonych przez mężczyzn to związki, gdzie różnica wieku między partnerami wynosi 10 lub więcej lat, w przypadku związków tworzonych przez kobiety odsetek ten wynosi 15%.
Dlaczego decydujemy się wiązać z kimś, kto wiekowo jest na zupełnie innym etapie życia? Najczęściej pojawiające się wśród specjalistów wyjaśnienie jest związane z najbardziej pierwotną funkcją relacji, czyli prokreacją i idącymi za nią konsekwencjami. Mężczyźni zazwyczaj decydują się na związek z młodszą partnerka/ młodszym partnerem ze względu na większą atrakcyjność fizyczną (w przypadku starania się o potomstwo pojawia się też argument lepszych genów), kobiety wybierają starszą drugą połówkę głównie ze względu na potencjalne większe poczucie bezpieczeństwa, również finansowego i wyższy poziom życia.
Czy istnieje idealna różnica wieku w związku?
Jedną z najbardziej sprecyzowanych, a zarazem najdziwniejszych i uwaga najstarszych zasad dobierania partnerów jest „Half your age plus seven” (połowa Twojego wieku plus 7). Zasada ta została po raz pierwszy opisana w książce „Her royal highness woman” autorstwa Max’a O’Rell, wydanej w 1901r. Chociaż nie towarzyszyły jej żadne naukowe uzasadnienia, ponad 120 lat później teoria ta cały czas przykuwa zainteresowanie, czego dowodem mogą być niedawne rozważania Instagramowych influenserów na jej temat. Przyznajemy, nas też zaintrygowała, do tego stopnia, że postanowiliśmy ją skonfrontować ze zdaniem naukowców. Oto co udało nam się ustalić:
– Pary, w których różnica wieku nie przekracza 3 lat, wykazują najwyższy poziom szczęścia,
– Satysfakcja z jakości związku często jest niższa wśród par, gdzie różnica wieku wynosi 7 lub więcej lat,
– Związki, gdzie różnica wieku wynosi 5 lub więcej lat częściej się rozpadają,
– Tylko 3% związków równolatków rozpada się ze względu na inne oczekiwania względem życia (tzn. bycie na innym etapie życiowym).
Ilość świeczek na torcie to jednak nie wszystko. Mamy 4 rodzaje wieku: chronologiczny, psychologiczny, fizyczny i seksualny. Pary, którym większa różnica wieku wychodzi na dobre po prostu zazwyczaj wykazują bardzo dużą kompatybilność w 3 ostatnich kategoriach. Warto przy tym pamiętać, że im większa różnica wieku, tym większe prawdopodobieństwo, że pary takie będą wystawione na próby w postaci różnych oczekiwań od życia (np. posiadania dzieci), poziomu zdrowia oraz energii na co dzień.
Nawet jeśli Twój związek się rozpadnie, nie oznacza to, że nie był wartościowy. O tym, dlaczego wartościowa relacja wcale nie musi trwać przez całe życie więcej piszemy TU.