Do tego, aby dbać o zdrowie psychiczne zachęcają już nie tylko psycholodzy, ale także… naukowcy. Badania pokazują jasno – od stanu naszego umysłu zależy zdrowie całego organizmu. Jesteśmy nie tylko tym, co jemy i pijemy, ale także tym, co myślimy i jakimi ludźmi się otaczamy. Jeśli czujesz, że Twoje samopoczucie się pogarsza, te metody powinny okazać się choć trochę pomocne!
Dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne?
Według definicji WHO, zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia, w którym dana osoba jest w stanie poradzić sobie z normalnymi stresami życiowymi. Jest integralnym składnikiem zdrowia i dobrego samopoczucia, a przede wszystkim – podstawowym prawem człowieka. To coś więcej niż brak zaburzeń. Zdrowie psychiczne wpływa na wszystko w naszym życiu – na to, jak patrzymy na świat, i jak się po nim poruszamy.
Praca nad zdrowiem psychicznych może prowadzić do polepszania jakości naszego życia na wielu poziomach. Być może zaobserwujesz poprawę nastroju, zmniejszony niepokój, jaśniejsze myślenie, głębsze relacje lub poprawę samooceny i pewności siebie. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, by poczuć się lepiej, przedstawiamy kilka małych strategii promowania poprawy zdrowia psychicznego!
Jak zadbać o zdrowie psychiczne (krok po kroku)?
Zacznij od początku, czyli od podstaw:
Zadbaj o zdrowy, jakościowy sen
Być może nasza pierwsza wskazówka sprawiła, że się zdziwiłaś/eś, jednak bez wydajnego snu nie można mówić o zdrowiu psychicznym. Sen wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale mentalne także! Badanie z 2021 roku, przeprowadzone na prawie 300 000 osób, pokazało, że osoby, które spały średnio 6 godzin lub mniej, były ponad dwa razy bardziej narażone na częste zaburzenia psychiczne niż osoby, które spały więcej.
Aby sen był jakościowy, zamień swoją sypialnię w cichą, relaksującą, uporządkowaną przestrzeń (zachęcamy do pozbycia się z niej wszelkich urządzeń elektronicznych). Zadbaj o stałą porę kładzenia się spać i wstawania, unikaj wieczornego podjadania, postaw na wyciszające rytuały.
Pamiętaj o aktywności fizycznej
Przypominamy o tym nieustannie, bowiem ruch ma ogromną wartość dla naszego zdrowia, także psychicznego! Według badań, aktywność fizyczna, taka jak np. ćwiczenia aerobowe, jogging, pływanie, spacery, taniec, a nawet… prace w ogrodzie, zmniejszają niepokój i depresję! Ruch oferuje szereg korzyści dla zdrowia psychicznego, w tym m.in.: łagodzenie stresu, poprawa nastroju i jakości snu (patrz punkt pierwszy).
PS wybierz taką dyscyplinę sportu, która jest w zgodzie z Tobą. Niech ruch stanie się przyjemnością!
Delektuj się odżywczym pokarmem
Jedzenie jest paliwem, dzięki któremu nasz organizm ma (lub nie ma) siły prawidłowo funkcjonować (podobnie, jak samochód). Jeśli Twoja dieta bazuje na produktach przetworzonych, nic dziwnego, że samopoczucie słabnie. Aby poprawić zdrowie psychiczne, spróbuj rozszerzyć swoją obecną dietę o produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak: świeże warzywa i owoce, zimnotłoczone oleje, pełne ziarna, rośliny strączkowe. Pamiętaj też o piciu odpowiedniej ilości wody – bez tego mózg nie może prawidłowo działać.
Przyjmuj probiotyki
Jelita i mózg to partnerzy idealni – są ze sobą ściśle połączeni poprzez nerw błędny. Nie bez powodu jelita zaczęliśmy nazywać „drugim mózgiem” – wytwarza wiele podobnych neuroprzekaźników, co mózg. Dla przykładu, szacuje się, że 90% serotoniny (hormonu szczęścia) powstaje w przewodzie pokarmowym! Dlatego tak ważne jest, aby dbać o stan naszych jelit – niezwykle pomocne są w tym probiotyki (dobrej jakości). Według badań, probiotyki (zarówno jako dodatek do leków przeciwdepresyjnych, jak i samodzielna pomoc) odgrywają korzystną rolę w łagodzeniu zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym.
Wyjdź do natury
Współczesny człowiek zamknięty jest w betonowych murach i szklanych domach – to wszystko odcina go od jego pierwotnej relacji, jaką miał z Matką Ziemią. Istnieje też hipoteza mówiąca o tym, że jest to jedna z przyczyn tak wielu chorób cywilizacyjnych. Na szczęście wiele badań potwierdza związek między ekspozycją na przyrodę a zdrowiem (mamy nadzieję, że może to zachęci nas do częstszego spoglądania w stronę przyrody)! Wśród korzyści przebywania w naturze wymienia się m.in.: obniżenie poziomu lęku, redukcję stresu, poprawę samopoczucia.
PS nawet jeśli mieszkasz w wielkim mieście, nie wszystko stracone. Możesz udać się do pobliskiego parku, rezerwatu przyrody lub wybrać się na weekend w dziką naturę. Dla chcącego nic trudnego!