Codziennie robić coś, co wzmocni ogień wewnętrznej siły. Dawać sobie nadzieję, przywracać sprawczości, uczyć się doceniać własne starania i osiągnięcia, być swoim przyjacielem w chwilach porażek. Takich bodźców potrzebujemy, aby wzmacniać pewność siebie. Gdzie szukamy motywacji? W książkach! Oto nasz subiektywny przewodnik po tych, które zawsze warto trzymać w zasięgu ręki.
„Nauka kochania siebie. Od wybaczania do pełnej samoakceptacji”, Dr David R. Hamilton
Tytuł nie pozostawia wątpliwości – zwiększanie pewności siebie i nauka czucia się dobrze z tym, kim się jest, to proces. Raczej długi, z pewnością złożony, momentami stanowiący ogromne wyzwanie emocjonalne. Warto w tych trudniejszych momentach przypominać sobie historie tych, którym się udało. Tak jak właśnie dr Hamiltonowi. Ta książka to osobista opowieść człowieka, który uświadomił sobie, że brak miłości do samego siebie utrudnia mu życie. W oparciu o badania z zakresu chemii mózgu i neurobiologii zrozumiał, że można przeprogramować to, jak siebie postrzegamy i wzmocnić nawet najbardziej zachwianą wiarę we własne możliwości. Ta książka to jednak coś więcej niż teoria okraszona happy endem. Dr Hamilton stworzył i osobiście wypróbował 27 ćwiczeń, które pomogą Ci odkryć swoje prawdziwe „ja” i poprawić samoocenę. Masz ochotę poćwiczyć z nami?
„Droga do siebie. O poczuciu wartości”, Ewa Wojdyłło
Żeby zmienić to, jak się ze sobą czujemy, musimy zmienić to, jak o sobie myślimy. Ewa Wojdyłło, doktor psychologii i terapeutka uzależnień w swojej bardzo poruszającej książce przypomina, że warto wziąć siebie pod lupę, bo stosunek do własnego „ja” komunikujemy niemal każdą czynnością wykonywaną w ciągu dnia: tym, jak pozwalamy siebie traktować, jak reagujemy na własne porażki, jak dużo od siebie wymagamy w chwilach słabości… Pozwala nam wychwycić szkodliwe schematy, które budują kompleks niższości i blokują wzrastanie. Pokazuje też, jak zastąpienie je nowymi, wzmacniającymi, pozwala zyskać wewnętrzną siłę, pewność i spokój. Wyruszenie w podróż w głąb siebie z taką przewodniczką jak Ewa daje nadzieję, że się uda.
„Pokochaj siebie”, Wayne W. Deyer
Jak często to, co o sobie myślisz, jest warunkowane przez to, co mówią o Tobie inni? Wayne W. Deyer w swojej publikacji uczy, jak budować relację z samym sobą, aby fundamenty poczucia wewnętrznej wartości były nie do zachwiania przez warunki zewnętrzne. Jak zapewnia, połączenie świadomej pracy nad rozwojem, optymistycznego podejścia do siebie i innych i pewności siebie są podstawą szczęśliwego życia. W książce znajdziesz historie pacjentów, którzy podjęli wyzwanie zawalczenia o siebie i praktyczne ćwiczenia, które pomogą Ci wzmacniać poczucie własnej wartości i pewność siebie każdego dnia.
„Zdobądź pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wykorzystaj swój potencjał przez potęgę podświadomości”, Joseph Murphy
„Potęga podświadomości” autorstwa Josepha Murphy to absolutny klasyk wśród książek poświęconych tematyce samorozwoju, który od ponad 50 lat nie schodzi z list światowych bestsellerów. Autor w eksplorowaniu tego tematu nie ograniczył się jednak do tej jednej pozycji książkowej. Ta poświęcona pewności siebie to przewodnik po tym, w jaki sposób trenować swoją głowę, aby wykorzystać maksimum drzemiącego w nas potencjału. Murphy w prosty sposób pomaga zrozumieć, jaki jest związek pomiędzy niską samooceną, a budowaniem relacji z innymi i radzeniem sobie z porażkami czy wyzwaniami. I uświadamia, jak wiele w każdej z tych i w innych życiowych kategoriach może zmienić się na plus, kiedy zaczniemy z pełnym przekonaniem myśleć o sobie jako o kimś naprawdę wartościowym.
„Z wielką odwagą”, Brené Brown
Osoba pewna siebie to niekoniecznie taran, który bezemocjonalnie idzie do przodu bez względu na okoliczności. To też osoba wrażliwa, która nie ucieka przed swoimi emocjami, tylko świadomie pozwala im płynąć i czerpie z tego siłę. Brown wyjaśnia, w jaki sposób wrażliwość stanowi sedno trudnych emocji, takich jak lęk, żal i rozczarowanie, a jednocześnie jest miejscem narodzin miłości, uczucia przynależności, radości, empatii, innowacji i kreatywności. Autorka tłumaczy, że gdy odcinamy się od naszej wrażliwości, dystansujemy się od doświadczeń, które nadają naszemu życiu sens i znaczenie. Tę pozycję polecamy przede wszystkim tym, którzy czują, że są zbyt krusi na to, aby być pewnymi siebie.
Nie lubisz czytać? Nie odbieraj sobie możliwości rozwoju i przerzuć się na audiobooki! Jak się okazuje, słuchanie ich to efektywne ćwiczenie dla mózgu. Szczegóły zdradzamy TU.