Jeśli poziom Twojej motywacji spada proporcjonalnie do poziomu temperatury za oknem, przygotuj się na nadejście mroźnej zimy z wyprzedzeniem! Zaopatrz się w książki, które sprawią, że w najbliższych miesiącach ani razu nie pomyślisz „żeby mi się chciało tak jak mi się nie chce” i działaj!
„Nawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastynacji”, S.J. Scott

Jeśli Twoja motywacja regularnie tonie w morzu rzeczy, które odkładasz na później, ta książka może okazać się skutecznym kołem ratunkowym. Od razu zaznaczamy – nie znajdziesz tu rewolucyjnych treści, ale skoro prokrastynacja to coś, z czym borykasz się na co dzień, może właśnie praca u podstaw to co, czego potrzebujesz najbardziej? Jak zapewnia autor, dzięki tej książce nauczysz się, na czym polega skuteczne systematyzowanie wszystkich obowiązków zawodowych, zarządzanie codziennymi sytuacjami awaryjnymi, techniki oceny istotności poszczególnych zadań, obowiązków i okazji, kończenie trudnych i budzących obawy zadań oraz znajdowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Mając takie merytoryczne, prosto rozpisane wsparcie prościej będzie Ci utrzymać wysoki poziom motywacji do działania.
„Entuzjazm zmienia wszystko. Jak stać się zwycięzcą.”, Norman Vincent Pale

Motywacja zaczyna się w głowie, a jej najlepszym katalizatorem jest entuzjazm. To właśnie on sprawia, że mimo świadomości przeszkód czy wyzwań podejmujesz działania, której mają przybliżyć Cię do realizacji celów i marzeń. To również on sprawia, że motywacja utrzymuje się dłużej, i nie przestaje działać nawet w obliczu ponoszonych porażek. W swojej książce Norman Vincent Palce wyjaśnia, w jaki sposób kultywować ten stan umysłu w nawet najmniej sprzyjających sytuacjach, jak opanowywać towarzyszący nam na co dzień stres, pokonywać lęki i motywować się do działania. To prosty i praktyczny przewodnik, dzięki któremu zrozumiesz, że siła entuzjazmu nie bierze się z magicznego myślenia, ale z pewnością przynosi magiczne efekty.
„7 nawyków skutecznego działania”, Stephen R. Corvey

Aby przynieść pożądane skutki, motywacja musi być połączona z działaniem. Aby działać skutecznie, warto działać metodycznie. O tym, jak wykształcić w sobie nawyki przybliżające nas do tego celu, możemy nauczyć się z książki „7 nawyków skutecznego działania”. Tytuł nie pozostawia wątpliwości odnośnie tego, co można znaleźć w środku. Autor uczy nas, jak nie gubić motywacji dzięki odpowiedniemu doborowi i sposobów myślenia, i narzędzi rozwojowych. Główne zasady, którymi warto się kierować w procesie, to zdaniem Corvey’a uczciwość wobec siebie, poszanowanie innych oraz umiejętność rozróżniania tego, co dla nas naprawdę ważne od tego, co po prostu pilne. Tę ostatnią poradę cały czas uczymy się wcielać w życie, ale gwarantujemy, że bonusem płynącym z konsekwencji w działaniu jest nie tylko utrzymanie, ale też wzmożenie motywacji!
„Mit motywacji. Nawet nie wiesz, ile możesz osiągnąć”, Jeff Haden

Motywacja nie działa jak grom z jasnego nieba, który porazi nas dokładnie wtedy, kiedy będziemy sobie tego życzyć i popchnie nas do osiągania rzeczy z kategorii wielkich – a przynajmniej nie działa tak według Jeffa Hadena. Autor tej bestsellerowej książki motywacyjnej na własnym przykładzie przetestował, że motywacja to coś, co można i należy trenować, jeśli oczekuje się trwałych rezultatów. Na potwierdzeniu swojej teorii całkiem nieźle wyszedł – udało mu się i zrzucić zaplanowaną ilość kilogramów, i zarobić określoną ilość pieniędzy, i osiągnąć wymarzony poziom szczęścia. W procesie autor zbadał przeszkody, które stają na drodze spirali sukcesu i sprawiają, że tracimy ducha oraz stworzył taktykę wspomagającą stały przypływ dopaminy. Mamy nadzieję, że czujesz motywacją do czytania!
„Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację”, Daniel H. Pink

Zdaniem autora tego poradnika patent na to, aby motywacja trzymała się nas przez lata jest bardzo prosty i zawiera jedynie 3 składniki. Pierwszy to dowolność wyboru środków w osiąganiu celu, co wspomaga kreatywność. Drugi to nieustanne doskonalenie swoich umiejętności, bo mistrzostwo prowadzi do systematycznego wspinania się na wyżyny możliwości. Trzeci natomiast to przyświecająca nam nadrzędna idea, która nie wyczerpie się nawet w bardzo długiej perspektywie. Pink w oparciu o analizy i badania dowodzi, że połączenie tych trzech filarów pozwala na osiągnięcie stanu szczęścia, zadowolenia z tego, co robimy, w wyniku czego nieustannie bodźcujemy swoją motywację, bardziej się angażujemy i możemy osiągać najlepsze wyniki. Faktycznie brzmi to prosto, w związku z czym jesteśmy jeszcze bardziej motywowani, aby sprawdzić skuteczność metody.
Jeśli chcesz zmotywować się do częstszego gotowania, a inspiracji lubisz szukać w książkach, listę kulinarnych rekomendacji zostawiamy dla Ciebie TU.