Pomyślałabyś, że wiele środków zaradczych na infekcje intymne masz w szafce kuchennej (lub przynajmniej warto, abyś miała je na wszelki wypadek)? Probiotyki, olejki eteryczne, nagietek… – to tylko niektóre z nich. Czas na nowo zacząć wspierać kobiece zdrowie naturalnymi sposobami!
Infekcje intymne to powszechny temat wśród kobiet, choć… często utrzymywany w tajemnicy. Wstydzimy się irytującej bolesności, pieczenia i swędzenia pochwy. Odczarowujemy ten temat i przychodzimy z naturalnymi sposobami, dzięki którym infekcje intymne przestaną być problemem.
Czym są infekcje intymne?
To jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do ginekologa… Szacuje się, że 75% z nas doświadcza infekcji intymnych przynajmniej raz w życiu! Mogą być one wywołane przez różne drobnoustroje, takie jak: bakterie, grzyby, pasożyty i wirusy (atakują nas głównie dwa pierwsze). Wśród typowych objawów infekcji intymnych wyróżnia się:
– swędzenie pochwy,
– pieczenie podczas oddawania moczu,
– tkliwość lub obrzęk wokół pochwy,
– dyskomfort podczas stosunku seksualnego,
– wydzielinę z pochwy o nieprzyjemnym zapachu.

Skąd biorą się infekcje intymne?
Nie tylko nasze jelita mają specjalną mikroflorę, ale także pochwa! Aż w 95% zamieszkują ją pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, zaś pozostałe 5% należy do innych bakterii beztlenowych i grzybów (w tej proporcji nie stanowią zagrożenia). Gdy w organizmie kobiety jest zachowana równowaga, występują naturalne czynniki ochronne, które utrudniają rozwój infekcji intymnych – m.in. kwaśne środowisko pochwy. O wiele gorzej ma się sprawa, gdy tej homeostazy brakuje… Do czynników sprzyjających rozwojowi infekcji należą m.in.:
– zaburzenia hormonalne (ciąża, menstruacja),
– obcisła bielizna wykonana ze sztucznych materiałów,
– antybiotykoterapia,
– przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
– obniżona odporność,
– nadmiar cukru w diecie,
– stres, zmęczenie.
Naturalne sposoby na infekcje intymne:
Probiotyki
Zamieszczamy je na podium, ponieważ to właśnie one są jednym z najbardziej skutecznych środków na infekcje intymne! Według badań, ich stosowanie poprawia florę pochwy, zwiększa ilość pożytecznych bakterii (zmniejsza przy tym liczbę tych szkodliwych) i pomaga utrzymać stabilność środowiska narządów intymnych. Zachęcamy do regularnego przyjmowania probiotyków, najlepiej tych dobrej jakości – to skuteczny sposób nie tylko na radzenie sobie z infekcjami intymnymi, ale także na zapobieganie im.
Olejek z drzewa herbacianego
Działa cuda, pod warunkiem, że jest czysty, prawdziwy (powinno znajdować się w nim 100% esencji rośliny). Ostrzegamy przed tym, ponieważ wiele olejków na rynku jest syntetycznych, a te mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Olejek z drzewa herbacianego jest olejkiem eterycznym powszechnie używanym do zabijania grzybów, bakterii i wirusów. Można go stosować w formie kapsułek dopochwowych, żelu lub nanosić go samodzielnie na miejsca intymne (zawsze rozcieńczony w oleju bazowym w proporcjach: łyżka wybranego oleju i 1 kropla olejku).
Ziołowe nasiadówki
Czyli ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół, które współcześnie kojarzą nam się tylko z ludową praktyką (jaka szkoda!). W rzeczywistości nasiadówki są skutecznym sposobem w walce z infekcjami intymnymi – łagodzą przykre i bolesne dolegliwości. Taką kąpiel możesz przygotować w wannie, ale też w dużej misce (takiej, aby zmieściły ci się w niej pośladki). Aby ją wykonać, należy zalać zioła zimną wodą w garnku i powoli doprowadzić do wrzenia. Gotować jeszcze przez kilka minut, pozostawić pod przykryciem na pół godziny, przecedzić i dodać do wanny/miski wypełnionej wodą (potem pozostaje już tylko delektowanie się kąpielą). Wśród ziół, które mogą okazać się pomocne polecamy: rumianek, nagietek, krwawnik, jasnotę białą i szałwię.
Wyjątkową nasiadówką, bo z użyciem pary wodnej jest metoda Yoni Steaming. Więcej przeczytasz o niej TU.

Właściwa pielęgnacja miejsc intymnych
Nie ma w niej miejsca na chemiczne środki myjące, które zawierają w sobie całą tablicę Mendelejewa. Postaw na naturalne kosmetyki do higieny intymnej (na rynku są także specjalne żele probiotyczne). W czasie menstruacji pamiętaj o odpowiedniej częstotliwości zmieniania środków higienicznych, a w nocy… pozwól miejscom intymnym na przyjemne wietrzenie. Tak, spanie bez bielizny zalecają nawet ginekolodzy!
Chcesz poznać książki o zdrowiu kobiet, które powinny znaleźć się na Twojej półce? Naszą selekcję znajdziesz TU.