Koktajle z sezonowych warzyw i owoców są szczególnie polecane w ciepłe miesiące roku. Taki pokarm doskonale odżywia i odciąża organizm. Zachęcamy do wyjścia poza schemat i zastąpienia sklepowej zieleniny roślinami dzikorosnącymi. Koktajle z dodatkiem ziół bazują na składnikach, które rosną wokół nas (za darmo!). W dodatku, są o wiele bardziej wartościowe niż z dodatkiem roślin uprawianych przez człowieka.
O wartości prozdrowotnej koktajlu świadczą dodane do niego składniki. Aby mógł stać się napojem mocy, warto wzbogacić go o to, co najprostsze, najtańsze, a zarazem najcenniejsze, czyli dzikie rośliny jadalne. Zielone koktajle są o wiele bardziej wartościowe, jeśli zamiast uprawianych powszechnie liści (np. szpinak, sałata), dodamy do nich zioła rosnące w naturalnych warunkach.
PS to nie oznacza, że zioła ogrodowe nie mają wartości prozdrowotnych. Są cenne, jednak najcenniejsze są rośliny dzikie.
Jakie dzikie zioła są dobre do smoothie?
Nasi przodkowie przez wieki odżywali się owocami, dzikimi ziołami, korzonkami i nasionami. Zmieniło się to wraz z upowszechnieniem rolnictwa – dzikie rośliny jadalne popadły w coraz większe zapomnienie. Najwyższa pora zwrócić się ku mądrości tych, którzy byli tu dawno przed nami! Dzikie rośliny jadalne zawierają o wiele więcej witamin, minerałów i wartościowych metabolitów wtórnych niż powszechnie uprawiana zielenina. W dodatku, można pozyskiwać je całkowicie za darmo – potrzeba tylko uważności i chęci, aby je odnaleźć i zebrać. W tym celu polecamy wybierać czyste tereny, takie jak lasy i łąki oddalone od pól uprawnych.
Jakie zioła będą dobrze komponować się w koktajlu? Jest ich cała masa! Oto kilka naszych propozycji (dobrych dla początkujących zbieraczy):
– pokrzywa zwyczajna – doskonale orzeźwia smak smoothie, dobrze łączyć ją z jabłkiem; jest bardzo zdrowym dodatkiem napoju – wykazuje właściwości m.in. odżywcze, wzmacniające, przeciwzapalne, moczopędne, hipoglikemiczne.
– podagrycznik pospolity – z powodzeniem może zastąpić szpinak, jego młode listki przypominają smakiem seler naciowy; wykazuje działanie lekko uspokajające i przeciwzapalne (zwłaszcza w dolegliwościach stawów).
– liście mniszka lekarskiego – najlepiej młode (pojawiają się przed wypuszczeniem kwiatu); mniszek działa m.in. odżywczo, moczopędnie, odtruwająco, wspiera pracę wątroby.
– mięta – tak, ją też można spotkać rosnącą w dzikich warunkach (np. mięta pieprzowa lub mięta nawodna w pobliżu zbiorników wodnych); doskonale nadaje się do letnich smoothie – orzeźwia, ochładza, wspiera trawienie!
– jasnota biała/purpurowa – także jest doskonałym, dzikim zamiennikiem szpinaku (choć o specyficznym smaku); nazywana jest przyjaciółką kobiet, bowiem łagodzi dolegliwości związane z miesiączką, dodatkowo poprawia trawienie, działa moczopędnie i przeciwzapalnie.
Jak przygotować smoothie z ziołami? Wskazówki:
– To o wiele prostsze, niż się wydaje! Wystarczy umieścić wszystkie składniki (zioła, owoce/warzywa w blenderze i zmiksować.
– Wybierz te dzikie rośliny, które do ciebie „przemawiają”. Nie zmuszaj się do nowych eksperymentów, niech to będzie przyjemne odkrywanie nowych smaków. Daj sobie czas – współcześnie nasze kubki smakowe są nieco zmienione, dlatego dzikie rośliny mogą z początku wydawać się niesmaczne.
– Jeśli nie masz dostępu do dzikich roślin jadalnych (w co raczej nie uwierzymy), zastąp je ziołami ogródkowymi. Dobrze sprawdzą się: mięta, melisa, pietruszka, kolendra.
– Aby wzbogacić wartości prozdrowotne smoothie, możesz dodać do niego także łyżkę dobrej jakości oleju zimnotłoczonego, np. lnianego (król kwasów omega-3).
– Nie trzymaj się sztywno przepisów i proporcji – wykorzystaj do smoothie to, co masz akurat w lodówce (lub w ogrodzie). Z doświadczenia wiemy, że najsmaczniejsze koktajle wychodzą wtedy, gdy oddamy wodze fantazji!
Koktajl z dzikimi ziołami – przepisy
Przedstawiamy przepisy na odżywcze letnie koktajle z ziołami – na zachętę!
Smoothie orzeźwiające
Składniki: arbuz, jabłko, mango, pokrzywa, podagrycznik, opcjonalnie łyżka oleju lnianego
Wykonanie: Wszystkie składniki poza olejem zmiksuj ze sobą. Na dnie szklanki wlej olej, następnie powstałe smoothie. Popijaj dla zdrowia i letniego orzeźwienia i ochłodzenia.
Smoothie zdrowia
Składniki: awokado, gruszki, pokrzywa, listki mniszka i jasnoty białej, sok z cytryny, opcjonalnie dwa daktyle dla osłodzenia
Wykonanie: Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą. Popijaj dla zdrowia i letniego orzeźwienia i ochłodzenia.
Chcesz wiedzieć jak jeszcze włączyć chwasty jadalne do diety? Piszemy o tym TU.