W dzisiejszych trudnych czasach coraz częściej pragniemy samowystarczalności, także w kwestii wyżywienia. Uprawa ogrodu wraca do łask – zaczynamy na nowo doceniać moc płynącą z natury. Dla niektórych podróż ta może wydawać się skomplikowana, dlatego dziś robimy ukłon w Waszą stronę. Przedstawiamy cztery insta konta o ogrodnictwie!
Ogrodnictwo – czy warto?
Istnieje coraz więcej dowodów naukowych, które potwierdzają niezwykle korzystne oddziaływanie ogrodnictwa dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Już samo oglądanie roślin potrafi zmniejszyć nasz poziom stresu, strachu, złości, smutku, a także obniżyć ciśnienie krwi, tętno i napięcie mięśni. Badanie przeprowadzone przez Rogera Ulricha mówi jasno: widok na tereny zielone z sal szpitalnych poprawia samopoczucie pacjentów, a nawet… zmniejsza stosowanie leków przeciwbólowych i powikłania chirurgiczne. Chyba nie musimy dalej przekonywać Cię do rozpoczęcia przygody z ogrodnictwem? Jeśli Twoją blokadą jest brak dużej działki, na to także jest sposób. Czasem wystarczy balkon, a nawet dobrze nasłoneczniony parapet…
Cztery insta konta o ogrodnictwie:
Roślinne porady/ @roslinneporady

Sebastiana Kulisa, twórcy biblii ogrodnictwa, chyba nie musimy Wam przedstawiać! Swoją książką „Ogród na cztery pory roku” pragnie pokazywać, że ogród to coś, co powinniśmy oddać naturze. W dodatku zapewnia, że można tego dokonać mając tylko balkon lub małe podwórko! Jego instagramowy profil to doskonała odskocznia od życia w miejskich, betonowych ścianach. Odnajdzie się w nim każdy, kto pragnie żyć blisko natury – zarówno początkujący, jak i doświadczony ogrodnik. Dzięki jego roślinnym poradom dowiesz się, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu (co jest dość powszechnym problemem w uprawach), po co zakładać łąkę kwietną, a także… dlaczego warto głaskać rośliny! Mała podpowiedź na zachętę: głaszcząc, je po prostu je wzmacniamy. Jak pisze Sebastian: „To trochę jak z nami, prawda?”.
Natalia Sosin-Krosnowska/ @natalia.sosin.krosnowska

Jeśli żyjesz w miejskim pędzie, pragniesz coś zmienić w swoim życiu, ale nie wiesz, jak – ten profil może być dla Ciebie właściwą wskazówką. Natalia Sosin-Krosnowska, czyli znana polska dziennikarka, która w pewnym momencie życia postanowiła „rzucić wszystko” i przeprowadzić się na wieś. Sama nazywa się „influencerką spokoju”, potwierdzamy – tym spokojem zaraża nawet przez ekran telefonu! U Natalii znajdziesz wiele naturalnych, niezwykle prawdziwych i kreatywnych treści o ogrodnictwie – zaczynając od ekologicznych sposobów na mszycę (kolejny pospolity problem, który może zniechęcić początkujących), idąc przez gnojówkę z pokrzywy, kończąc na celebracji slow life, które jak powtarza Natalia: „nigdy do końca takie slow nie jest”.
Eugenia Diaz/ @itseugeniadiaz

Co prawda jest to konto zagraniczne, ale nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie umieścić go w naszym rankingu! Treści tworzone przez Eugenię sprawiają, że człowiek pragnie się zatrzymać, rozłożyć skrzydła i lecieć prosto do ogrodu, z którego skarbów można wyczarować wiele zdrowych, pysznych posiłków. Jeśli tak, jak my cenisz sobie prostotę, naturalność i sezonowość, koniecznie sprawdź ten profil! PS Eugenia dzieli się także swoimi dłuższymi filmami, w których znajdziesz wiele przepisów prosto z ogrodowych skarbów ziemi. Być może któryś z nich zainspiruje Cię do stworzenia własnej zielonej przestrzeni – dla zdrowia. W końcu cudownie jest móc wyjść na boso do ogrodu, przynieść z niego świeże rośliny i ugotować z nich coś pożywnego!
My way of gardening/ @mywayofgardening

Jeśli pragniesz uprawiać ogród „inaczej”, czyli ekologicznie i probiotycznie, profil też może być strzałem w dziesiątkę! Jak pisze Klaudia Sidorowicz: „od ogrodu probiotycznego wiedzie prosta droga do zdrowia”. Czyż to nie wspaniałe móc samodzielnie uprawiać rośliny, które nie dość, że zachwycają swoimi zapachami, kształtami i kolorami, to jeszcze pozytywnie wpływają na nasz organizm? Co więcej, znajdziesz na tym profilu treści, dzięki którym w pielęgnacji takiego ogrodu nie zwariujesz (dosłownie!). Zanurz się w drogę Klaudii – posłuchaj mantry natury, zasiej rumianek, ściółkuj glebę i dostarczaj jej tego, co najcenniejsze – także czułości.
Czy wiesz, że praca w ogrodzie wpływa na nasz nastrój, sen i poczucie sensu? Więcej o tym, czym jest hortiterapia, przeczytasz TU.