Lato z charakterystycznym gorącym powietrzem i skwar z nieba to moment, w którym zazwyczaj zwracamy większą uwagę na ilość wypijanych płynów. A jednak to zimą łatwiej jest się odwodnić! Niskie temperatury sprawiają, że nie odczuwamy pragnienia. Do tego dochodzi ogrzewanie i suche powietrze w domu i mamy prosty sposób na deficyty wody. Styczeń to idealny moment, żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a jeśli masz w planach noworoczne zmiany, niech na liście znajdzie się picie większej ilości płynów!
Dlaczego zimą łatwiej się odwodnić?
Lato jest okresem, w którym wszyscy mocno zwracamy uwagę na nawodnienie, zazwyczaj dlatego, że po porostu mamy większe pragnienie. Dużo trudniej jest o to zadbać jesienią i zimą, kiedy zaczyna się robić chłodno, a organizm nie wysyła nam sygnałów o pragnieniu tak często. Zaczyna się sezon grzewczy, powietrze w domach i mieszkaniach robi się coraz bardziej suche, a co za tym idzie, wysusza naszą skórę i drogi oddechowe. Na zewnątrz pojawia się mróz i chłodny wiatr, który przyczynia się do tego jeszcze mocniej. Te czynniki zewnętrzne plus brak odczuwania pragnienia to prosta droga do odwodnienia.
Jak zadbać o nawodnienie organizmu w chłodne pory roku?
Zamiast stawiać na zwykłą szklankę wody, możesz ją nieco urozmaicić. W chłodnych miesiącach szczególnie warto postawić na ciepłe napoje. Dlatego zamiast zimnej wody, wypijaj ją lekko ciepłą. Dla urozmaicenia smaku możesz dodać cytryny, pomarańczy czy rozgrzewających przypraw jak goździki, imbir czy kurkuma. Warto przygotowywać sobie takie napary w większej ilości np. w dzbanku i popijać w trakcie pracy. Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu pamiętaj o kilku rzeczach:
Nie pij zbyt szybko
Zwłaszcza na początku, kiedy zaczynasz dbać o nawodnienie, wróć uwagę na to, jak pijesz. Nie warto wypijać litra płynów na raz, kiedy Ci się przypomni, że nic nie piłaś/eś. W ten sposób większość płynów zostanie wydalona, a Twój organizm nie zdąży z nich skorzystać. Lepiej trzymać wodę cały czas przy sobie i popijać małymi łykami.
Wybierz swoje ulubione zioła i herbaty
Nie musisz pić samej wody. Zwłaszcza zimą, kiedy łatwiej jest pić ciepłe napoje, warto postawić na zioła i herbaty. Dzięki temu nie tylko się nawodnisz, ale też zapewnisz sobie dodatkowe, korzystne substancje, które znajdują się w naparach. Szczególnie polecamy zieloną herbatę, która jest bogata w antyoksydanty, a także rumianek, melisę czy lipę, które mają działanie wyciszające.
Przepisy na nasze ulubione napary zimowe znajdziesz TU.
Nie ograniczaj się tylko do płynów
Nie tylko woda czy inne napoje nas nawadniają. Jeśli zwiększysz w swojej diecie ilość warzyw czy owoców, to zwiększysz też nawodnienie swojego organizmu. Świeże owoce i warzywa zawierają spore ilości wody! Oprócz tego są bogate w witaminy i składniki mineralne. My widzimy tu same plusy!
Zima to również idealny moment na gorące, rozgrzewające zupy. Kilka razy w tygodniu przygotuj swoją ulubioną, dzięki czemu dostarczysz sobie dodatkowej ilości płynów, nie opierając się jedynie na wodzie.
Jakie warzywa i owoce zawierają najwięcej wody?
-Ogórek,
-Seler,
-Pomidor,
-Papryka,
-Truskawki,
-Cukinia,
-Arbuz,
-Rzodkiewka,
-Borówki,
-Sałata,
-Pomarańcza,
-Brokuł,
-Kalafior,
Co z sokami?
Soki mogą być dobrym dodatkiem, który pozwoli Ci łatwiej pokryć swoje zapotrzebowanie na płyny pod jednym warunkiem. Muszą to być soki dobrej jakości, najlepiej domowej roboty, owocowo-warzywne. Dostarczą Ci wtedy dodatkowych składników odżywczych, a nie jedynie zbędnych dodatków i cukru.
Skąd masz wiedzieć, czy pijesz wystarczająco?
Sprawdzenie, czy pijemy odpowiednią ilość płynów, wcale nie jest tak trudne. Możesz zacząć od liczenia szklanek wypitej wody. Najłatwiej jest to robić w aplikacji, w telefonie lub zapisywać sobie w kalendarzu, który masz zawsze pod ręką. Zwracaj również uwagę na sygnały płynące z organizmu. Czy czujesz suchość w ustach? Zauważasz, że Twoja skóra jest bardziej sucha i zmęczona? A może zaczęłaś odczuwać delikatny ból głowy? To wszyscy sygnały, które mogą świadczyć o tym, że pijesz za mało! Warto również zwrócić uwagę na kolor moczu. Jeśli jesteś odpowiednio nawodniona/y, to powinien on mieć kolor od niemal przezroczystego do jasnożółtego.
Jeśli picie większej ilości wody znowu znalazło się na Twojej liście postanowień noworocznych, to jesteś w dobrym miejscu. Zapisz sobie nasze propozycje i spróbuj powoli wprowadzić je w życie. Pamiętaj, że to właśnie w tych zimowych miesiącach Twój organizm szczególnie potrzebuje płynów! Prawidłowe nawodnienie organizmu jest na wyciągnięcie szklanki.