Cykl menstruacyjny to najbardziej podstawowy ziemski cykl, jaki istnieje. Od wieków uczeni spekulowali na temat związku między Księżycem i miesiączką. I choć wiele współczesnych badań jest ze sobą sprzecznych, potencjalna synchroniczność nadal fascynuje.
Cykl menstruacyjny a fazy księżyca
Średnia długość cyklu menstruacyjnego kobiety odpowiada 29,5 – dniowemu cyklowi przybywania i znikania Księżyca. Ponadto słowo „menstruacja” wywodzi się od łacińskiego mensis, co oznacza miesiąc i łączy się z greckim słowem mene, czyli księżyc. Jedną z pierwszych osób, która zasugerowała związek pomiędzy cyklem kobiety a fazami Księżyca był Karol Darwin. Dla niego cykl menstruacyjny był dowodem na to, że nasi przodkowie żyli w zgodzie z naturą. Dzięki temu kobiecy cykl dostosował się do cyklu Księżyca, który powoduje przypływy i odpływy. Od tego czasu w licznych badaniach próbowano wyciągnąć wnioski na temat tego, czy istnieje dowód prawdziwego związku.
Relacja Kobieta – Księżyc
Jedno z badań z 1986 r. – przeprowadzone w Canton Traditional Chinese Medical College w Guangzhou odkryło ścisłe powiązanie między cyklem miesiączkowym i księżycowym. Koncepcja badania była oparta na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, zgodnie z którą rytmy fizjologiczne są związane z innymi naturalnymi rytmami. Wyniki pokazały, że większość badanych miała menstruację wokół nowiu, co oznaczało, że owulacja zbiega się z pełnią. Jednak w nowszych publikacjach, np. w rocznym badaniu retrospektywnym z 2013 r., takich synchronizacji nie zauważono.
Z kolei badanie z 2021 r. sugeruje, że związek na linii cykl menstruacyjny a fazy księżyca może wiązać się z czymś więcej, niż wskazywały na to wcześniejsze badania. Autorzy postawili hipotezę, która mówi o tym, że w czasach starożytnych ludzkie zachowania reprodukcyjne były zgodne z fazami Księżyca, ale nasz współczesny styl życia (w szczególności nadmierna ekspozycja na sztuczne światło) zmienił tę relację.
Cykliczność naszych przodków
Społeczność naukowa wciąż jest niezdecydowana co do ostatecznych wniosków. Podczas, gdy ona toczy spory – wiele tradycji i kultur od wieków wierzy w duchowy związek między cyklem menstruacyjnym a księżycowym. Dla przykładu – według Ajurwedy kobiety uważano za księżycowe, podczas gdy mężczyzn za słonecznych. Z tego powodu kobiety są zdrowsze, gdy ich cykl jest zsynchronizowany z rytmami księżycowymi. Historia łączenia miesiączek z nowiem istnieje także w wielu rdzennych kulturach. W tradycji Ojibwe miesiączka nazywana jest „czasem księżycowym”, kiedy to kobiety znajdowały schronienie w domu, aby móc odpocząć i poukładać myśli. Z kolei Indianki Ameryki Południowej w trakcie krwawienia spotykały się w szałasie księżycowym, by doświadczać odnowy i wielkich wizji, a następnie wyjść do innych z głową pełną inspiracji. Cykl księżycowy i nasza krew od dawna są związkiem z archetypem kobiecości, którą kiedyś celebrowano także na kręgach kobiet. Na szczęście dziś takie spotkania stają się coraz bardziej popularne.
Mądrość ciała
Cykl menstruacyjny dokładnie odzwierciedla sposób, w jaki myśli tworzą rzeczywistość. Doktor Christiane Northrup, autorka przewodnika dla kobiet „Ciało kobiety – mądrość kobiety” zwraca uwagę na znaczenie faz cyklu menstruacyjnego. Według niej pierwsza połowa cyklu – faza folikularna jest idealnym czasem na inicjowanie projektów, wcielanie pomysłów w życie. Owulacja to szczyt mentalnej i emocjonalnej kreatywności, a czas po niej – faza lutealna powoduje nasze naturalne wycofanie się z wszelkich aktywności i wejście w stan bardziej refleksyjny. Z tego powodu postrzegamy energię i emocje przed miesiączką jako „złe”. W okresie krwawienia na chwilę opuszcza nas życiowa energia, dlatego to dobry czas na regenerację i odpuszczenie.
Tak, jak i my, tak i Księżyc w trakcie nowiu wchodzi w fazę ciemności, aby móc stopniowo wzrastać ku pełni (owulacji). Przyjrzenie się związkowi pomiędzy indywidualnym cyklem a cyklem Księżyca pomoże rozbudzić świadomość połączenia z Ziemią i wsłuchać się w swoją naturalną mądrość.
Zsynchronizuj się z Księżycem
A przynajmniej spróbuj dostrzec, jak i kiedy przebiega Twój cykl. Zauważ, czy w pierwszej połowie cyklu jesteś bardziej towarzyska i „na zewnątrz”, a w drugiej bardziej wycofana i „wewnątrz”. Zobacz, jaki wpływ na ma na ciebie Księżyc. Bądź uważna na sygnały, jakie wysyła Ci ciało, bo ono wie najlepiej. Wszyscy jesteśmy częścią Ziemi, dlatego dostosowanie się do jej rytmów może okazać się pomocne. Spróbuj poświęcić czas na odpoczynek i refleksje w fazie menstruacyjnej, aby móc działać w fazie owulacyjnej.
Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj o regulowaniu miesiączki za pomocą spożywania odpowiednich nasion, czyli o tzw. metodzie “nasiona w cyklu”. Piszemy o tym TU.