W świecie idealnym wraz z ciałem dostawalibyśmy też jego pełną świadomość. Tymczasem rzeczywistość jest inna. Nabywanie wiedzy o swoim ciele to proces, czasem niezwykle długotrwały i złożony. Wiele osób traktuje je instrumentalnie, nie potrafi słuchać, rozpoznawać potrzeb i możliwości. Praktykowanie jogi stanowi doskonałą odpowiedź na ten problem – aktywuje wszystkie części ciała, angażuje umysł, uczy równowagi i skupienia. Przedstawiamy 5 pozycji jogi, które swoją wszechstronnością sprawiają, że poznajemy naszą fizyczność coraz lepiej. W każdej z nich pozostajemy minimum 5 wdechów i wydechów.
1. Vrikshasana (pozycja drzewa)
Asana, która aktywuje całe ciało – od nogi stojącej po czubek głowy i końce palców u rąk. Pozycja która wpływa na balans – ten na macie oraz poza nią. Angażuje nogi i stopy, pomaga w pracy nad skupieniem i stabilnością. Metafora drzewa mocno zakorzenionego w ziemi, może być przełożona na nasze życie, w którym jeśli mamy silne korzenie, to nie jest nam straszny żaden huragan.
2. Malasana (jogiczny przysiad)
Pozycja otwierająca biodra, wydłużająca kręgosłup, otwierająca klatkę piersiową, wspomagająca metabolizm, wzmacniająca mięśnie core oraz stabilizująca miednicę. Pozycja anioł! Zapomniana przez dorosłych, którzy wraz z nabywanymi nawykami siedzenia tracą swoją elastyczność, Malasana może być cudownym powrotem do dzieciństwa, w którym każdy z nas wykonywał tę pozycję bez trudu. Wspaniała zarówno dla doświadczonych joginów jak i nowicjuszy, przynosząca ulgę wszystkim pracusiom biurowym oraz przyszłym mamom.
3. Virabhadrasana II (wojownik II)
Wojownik pokoju na macie i poza nią, oto geneza tej asany, która swoją nazwę zawdzięcza dzielnemu wojownikowi z mitologii Hindu- Virabadhra. Pozycja wojownika II rozciąga biodra, pachwiny i ramiona, otwiera klatkę piersiową oraz zwiększa pojemność płuc. Ponad to wykonywanie pozycji wojownika II pomaga budować koncentrację oraz balans. Asana pełna mocy, angażująca ciało oraz umysł.
4. Ardha Chandrasana (półksiężyc)
Królowa wśród asan balansujących. Nie dość że otwieramy biodro, klatkę piersiową, unosimy jedną nogę oraz spoglądamy do góry, to jeszcze wszystko to robimy stojąc na jednej nodze. Półksiężyc to pozycja, która pokonuje każdego, kto nie jest w swojej praktyce tu i teraz. Działa jak papierek lakmusowy na skupienie i koncentrację. Prawdziwa mieszanka YIN (księżyca) z YANG (słońca, ognia).
5. Utthita Trikonasana (trójkąt)
Tradycyjna asana z pierwszej serii Ashtanga jogi, wzmacnia nogi, stopy, kostki, plecy oraz mięśnie core. Doskonale rozciąga nogi, biodra i tyły ud, otwiera klatkę piersiową oraz ramiona. Pozycja trójkąta jak na dłoni pokaże nierówności w ciele. Wykonując ją na każdą ze stron będziemy mogli przyjrzeć się temu, co w naszym ciele wymaga dodatkowej uwagi i troski. Dzięki niej pozbędziemy się bólu pleców oraz zwalczymy delikatne objawy niepokoju.
Zainteresował Cię ten artykuł? TU znajdziesz 5 asan na zwiększenie libido, TU na aktywizację mięśni pośladków, a TU na ból głowy i migrenę.