Zaparcia, wzdęcia, niestrawność to coraz częściej spotykane dolegliwości. Według medycyny Wschodu, nasz układ trawienny świadczy o zdrowiu całego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby o niego zadbać. Pomogą w tym nasze naturalne wskazówki, które możesz wprowadzić w życie już dziś!
Jelita – drugi mózg
O jelitach mówi się, że są drugim mózgiem. Co prawda nie w dosłownym tłumaczeniu, jednak wykorzystują one te same substancje chemiczne i komórki, co mózg, aby pomóc nam trawić i ostrzegać organizm, gdy zagraża mu niebezpieczeństwo. Dodatkowo, jelita i mózg są w nieustannej komunikacji (poprzez nerw błędny)! Z tego powodu badacze z Uniwersytetu Harvarda zalecają, aby specjaliści leczący zaburzenia żołądkowo-jelitowe uwzględnili w swoich zaleceniach coś więcej niż “magiczną tabletkę” – m.in. podejście poznawcze (relaksację, medytację, hipnozę). Kluczowe jest więc spojrzenie na człowieka całościowo, właśnie takie podejście jest nam najbliższe!

Skąd się biorą problemy z trawieniem?
Każdy organizm jest inny, dlatego warto spojrzeć na niego indywidualnie i holistycznie. Zachęcamy do szukania przyczyny problemu – takie podejście sprawi, że będzie można wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości (mówimy stanowcze NIE przekonaniu, że “taka pani uroda”). Zdrowy organizm to zdrowe jelita. Istnieje jednak kilka powszechnie wymienianych przyczyn zaburzeń trawienia. Wśród nich m.in.:
– nieprawidłowa dieta (m.in. zbyt mało spożywanego błonnika, przetworzona żywność),
– stres,
– brak aktywności fizycznej,
– nadmierne spożywanie alkoholu,
– przyjmowanie leków farmakologicznych (np. antybiotyki, leki zobojętniające sok żołądkowy, środki przeciwbólowe),
– niewłaściwe nawodnienie.
Już same przyczyny mówią o tym, co warto zmienić w stylu życia i nad czym popracować. Zachęcamy do wypróbowania kilku metod wspierających trawienie – w końcu organizm jest całością.
Codzienne nawyki, dzięki którym poprawisz trawienie
W przypadku poważnych problemów z trawieniem zachęcamy do skonsultowania tego z odpowiednim specjalistą. Jednak w kwestii łagodniejszych dolegliwości polecamy nasze sprawdzone, naturalne sposoby:
Spożywaj więcej błonnika
Ma on szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych, takich jak m.in. regulacja wypróżnień, obniżenie poziomu cholesterolu, czy zmniejszenie ryzyka chorób serca. Według wytycznych żywieniowych dla Amerykanów na lata 2020-2025, osoby dorosłe powinny spożywać minimum 30 gramów błonnika w codziennej diecie. Znajdziesz go w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak:
– świeże owoce i warzywa (np. rośliny strączkowe),
– suszone owoce,
-orzechy i nasiona,
– pełne ziarna.
Postaw na delikatny ruch po posiłku
Badanie z 2021 roku sugeruje, że minimalny wysiłek fizyczny po posiłku (np.15-minutowy powolny spacer) jest tak samo skuteczny, jak leki prokinetyczne (poprawiające perystaltykę jelit). Dzieje się tak, ponieważ delikatny ruch przyspiesza “opróżnianie żołądka” z pokarmu. To prosty nawyk, który nic nie kosztuje, a może wiele zmienić w przypadku dolegliwości trawiennych! O tym, dlaczego warto iść na spacer po posiłku, więcej przeczytasz TU.

Przyjmuj dobrej jakości probiotyk
Możesz włączyć do diety naturalne probiotyki, takie jak np. kiszonki, kefir, jogurt lub maślankę, jednak zachęcamy też do wypróbowania dobrej jakości probiotyków (najlepiej w płynie). Istnieje wiele przesłanek mówiących o tym, że probiotyki (żywe bakterie) pomagają przywrócić naturalną równowagę bakterii w jelitach – łagodzą lub zapobiegają stanom zapalnym jelit, a nawet wzmacniają odporność organizmu (w końcu to od stanu jelit zależy zdrowie układu immunologicznego).
Popijaj napary ziołowe
Świat roślin to największa apteka świata. Uważa się nawet, że można w niej znaleźć zioło na każdą dolegliwość zdrowotną. W przypadku problemów trawiennych warto sięgnąć po napary z następujących roślin:
– mięta (wiadomo!),
– rumianek,
– krwawnik,
– dziurawiec,
– imbir,
– koper włoski.
W przypadku poważniejszych problemów z wypróżnianiem, można postawić na naturalne środki przeczyszczające i przyspieszające metabolizm. Należą do nich m.in. senes, siemię lniane, owoc bzu czarnego lub nasiona babki płesznik. Przestrzegamy jednak przed przyjmowaniem ich przez dłuższy czas – niech służą jako środki doraźnej pomocy!
Znajdź sposób radzenia sobie ze stresem
Mózg jest bezpośrednio połączony z jelitami, a to oznacza, że nasz stan psychiczny wpływa na to, co dzieje się wewnątrz brzucha. Jeśli organizm jest zestresowany, przebodźcowany, układ trawienny nie ma możliwości działać poprawnie. Dlatego tak ważne jest odnalezienie swojego własnego sposobu radzenia sobie ze stresem. Według badań zaleca się takie metody, jak: medytacja, relaksacja, joga, akupunktura, techniki oddechowe. Nie lekceważ tego punktu, jest on kluczowy, moglibyśmy rzec, że nawet najważniejszy we wsparciu zdrowia jelit!
Chcesz wspierać swoje trawienie i potrzebujesz planu rozpisanego na cały dzień? Znajdziesz go TU.